Nadciśnienie u młodzieży: czy można je zbagatelizować?

Mam 15 lat. Od 2 tygodni boli mnie prawie cały czas głowa, w górach ból był większy i puchły mi palce. Od dwóch dni mierzę ciśnienie - 151/51 i 151/76. Przez to nie mogę skupić się na nauce. Już kiedyś czasami miewałam podwyższone ciśnienie, ale nie przywiązywałam do tego wagi. Oprócz tego ostatnio często marznę. Mam zimne dłonie i stopy. Czy powinnam zgłosić się z tym do lekarza?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Nadciśnienie tętnicze u dzieci i młodzieży występuje znacznie rzadziej niż u dorosłych. Ocenia się, że częstość występowania nadciśnienia u osób w wieku do 18. r.ż. wynosi 1-2%. Ponadto należy pamiętać, że u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia nadciśnienie tętnicze ma najczęściej charakter objawowy. Spowodowane jest najczęściej miąższowymi chorobami nerek, zwężeniem tętnicy nerkowej, koarktacją aorty oraz może być uwarunkowane hormonalnie. Mimo wszystko pierwotny charakter nadciśnienia rozpoznaje się u 35% młodzieży w wieku 12-18 lat.

W diagnostyce nadciśnienia tętniczego u dzieci i młodzieży zakres i rodzaj badań diagnostycznych powinien być określany w zależności od objawów klinicznych i jego ciężkości. Do podstawowych zaleceń w terapii łagodnego/granicznego nadciśnienia tętniczego pierwotnego u młodzieży należy modyfikacja stylu życia korygująca m.in. szereg zaburzeń metabolicznych. Jeżeli działania takie nie przynoszą oczekiwanych efektów, konieczne jest leczenie farmakologiczne.

Koniecznie skonsultuj się z lekarzem pediatrą!