Nadczynność tarczycy spowodowana guzem przysadki a możliwe leczenie

Witam. Byłam leczona jodem promieniotwórczych z dużej nadczynnosc tarczycy odpornej na leki, jod również nic nie podziałal. Mam rozjechane wszystkie hormony przysadki, ubytki w polu widzenia, Endokrynolodzy w szpitalu są na 90procent pewni że chora tarczyca spowodowana jest źle działająca przysadka. Neurochirurg tez podejrzewa guza przysadki, ale leczenie można rozpocząć tylko po wyniku rezonansu z kontrastem. Kontrastu nie można podać z powodu dużej nadczynnosc i tarczycy, co mam zrobić?

Dzień dobry,

Z uwagi na ubytki w polu widzenia wskazana jest dość pilna interwencja neurochirurgiczna, oczywiście wcześniej musi być wykonany MRI przysadki. Jest kilka rozwiązań - przygotowanie Pani do rezonansu poprzez 1. zastosowanie dużej dawki tyreostatyku, który zablokuje tarczycę 2. wykonanie MRI bez kontrastu jodowego, z innym rodzajem kontrastu, który nie nasili nadczynności tarczycy. 3. Wykonanie MRI bez kontrastu - nie będzie tak dokładnie obrazowało jak badanie z kontrastem. Szybkość postępowania zależy od nasilania się ubytków w polu widzenia oraz od ich obecnego "stopnia zaawansowania". Jeśli ma Pani wtórną nadczynność tarczycy (spowodowaną źle funkcjonującą przysadką, to będzie miała Pan w badaniach podwyższone TSH i wysokie fT3 i/lub fT4 - typowa konstelacja hormonów dla wtórnejnadczynności tarczycy. W pierwotnej (ponad 90% przypadków - podwyższonym hormonom obwodowym towarzyszy obniżone stężenie TSH.)

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz