Nadczynność tarczycy u 17-latki

u mojej 17 letniej córki lekarz wykrył nadczynnosc tarczycy wynik TSH 0,011 dostałam skierowanie do endokrynologa lekarz zrobił usg zapisał lek THYROSAN 50 mg (3x1) zlecił badania ATPO o09 wynik 689,3 U/ml i TSH wynik 0,05 (te wyniki są po miesiącu brania tego leku ) następnie lekarz zwiększa dawkę thyrosanu do 5 tabletek na dobę dzis jestem po kolejnej wizycie wynik TSH znów 0,05 (dodam ze dawka 5 tabletek na dobę trwała 3 tyg.) córka przytyła 4 kg co robic ? dlaczego lek nie działa ?

Dzień dobry,

Thyrosan obecnie według zaleceń PTE wskazany jest jedynie w leczeniu nadczynności tarczycy w I trymestrze ciąży i u osób, które źle tolerują tiamazol (Metizol, Thyrozol). Sugerowałbym zamianę leku, oczywiście po uzgodnieniu z prowadzącym lekarzem. Kiedyś Thyrosan stosowano powszechniej, jednakże z uwagi na ryzyko zapalenia wątroby obecnie nie zaleca się go w leczeniu nadczynności tarczycy i rekomenduje tiamazol jako lek "pierwszego rzutu".Dodatkowo proponowałbym Vit B1 i B6 oraz Wit A+E. Thyrosan rozwija pełnię działania znacznie później niż tiamazol. W przypadku Pani cCórki wskazane jest wykonanie usg tarczycy i oznaczenie przeciwciał przeciwko receptorom dla TSH (TrAB) celem określenia przyczyny nadczynności tarczycy - np. wole wieloguzkowe, gruczolak autonomiczny, czy choroba Graves-Basedowa i dobrania najbardziej optymalnej metody leczenia.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n.med. Marek Derkacz