Naderwanie wędzidełka napletka

Witam! Chyba mam naderwane wędzidełko napletkowe. Ranka jest niewielka ok. 2 mm. Nie leje się krew. Tylko szczypie, gdy dotykam. Chciałem zapytać czy naprawdę jest konieczność, żeby iść z tym do lekarza (jak sugeruje się na wielu forach), czy ranka zagoi się sama. Czy używać jakiejś maści (czy też tabletek) wspomagającej gojenie? Mam też pytanie dotyczące higieny. Czym przemywać to miejsce? Czy może lepiej, żeby nie miało kontaktu z bieżącą wodą.

- Skoro rana jest tak niewielka i nie krwawi to nie ma potrzeby, aby w tej sprawie bezpośrednio konsultować się z lekarzem.
Czy ranka zagoi się sama?
- Tak, na pewno powinna zagoić się samoistnie. Dzieje się to z reguły w przeciągu 1-2 tygodni. Oczywiście trzeba tylko zachować należytą higienę tej okolicy ciała.
Czy używać jakiejś maści (czy też tabletek) wspomagającej gojenie?
- Wystarczającym jest okresowe przemywanie rany roztworem Rivanolu lub też smarowanie 2-3 razy dnia żelem Rivel (rivanol w żelu).
Czym przemywać to miejsce? Czy może lepiej, żeby nie miało kontaktu z bieżącą wodą?
- Oczywiście ranę można myć pod bieżącą wodą używając delikatnego mydła, najlepiej dziecięcego, a następnie wykonać czynności odkażające jak wyżej napisałem.