Nadłamanie beleczek kostnych kości udowej

mialem uraz kolana 8 marca, badanie mri: wyraz obrzeku srodkoscia ,nadlamanie beleczek kostnych kosci udowej( obszar chondromalacji) nie wielka chondromelacja w obszarze brzastki rzzepki. wieksza ilosc plynu w kaltce nadrzepkowej conajmniej czesciowe przerwanie ciaglosci wiazadla krzyzowego przedniego. Pytanie czy można uratować wiązdło i antroskopja kolana wystarczy , żeby zniwelować uraz i wrocić do normalnego życia.

Witam,
obraz MRI świadczy o częściowym lub całkowitym zerwaniu acl. Jeżeli uszkodzony jest przyczep udowy można podjąć próbę uratowania więzadła stosując jego szycie i wzmocnienie tzw. internal bracing. Jeżeli uszkodzenie znajduje się w części centralnej lub przyczepie piszczelowym, aby uzyskać stabilność kolana niezbędna jest rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego.
pozdrawiam,
Rafał Mikusek - ortopeda traumatolog