Nadmiar tłuszczu nad blizną po stomii

Jestem już roku po operacji przywrócenia ciągłości jelita grubego, które zostało wyłonione 2lata temu. W czasie posiadania przetoki mocno przytyłem, a nad stomią zebrał mi się jakby nadmiar tłuszczu. Nie był on mocno zauważalny ze względu na worki stomijne z paskiem. Po "schowaniu" stomii, nadal ten nadmiar tłuszczu został, jednak jest on teraz mocniej widoczny, bo pod nim jest mocny dołek z blizną. Nie odczuwam żadnych dolegliwości , ale ciekawi mnie czy jest to normalne przy takiej bliźnie?

Jest to jak najbardziej normalne, w miejscu stomii nie gromadził się tłuszcz, po jej schowaniu i utworzeniu się blizny - w postaci, jak Pan pisze dołka - skóra wraz z tkanką tłuszczową są w kontraście, zostały uwidocznione. Należałoby zastanowić się nad dietą redukcyjną i postarać się osiągnąć prawidłową masę ciała. Nie tylko fałdki znikną (oczywiście blizna nadal pozostanie), ale będzie mniej widoczna - ale wpłynie to korzystnie na Pana zdrowie w przyszłości.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444