Nadmiar wapnia pozyskiwany poprzez picie dużej ilości wody wysokozmineralizowanej

Dzień dobry, chciałam zapytać, czy nadmiar wapnia, pozyskiwany poprzez np. picie dużej ilości wody wysokozmineralizowanej, bogatej w ten pierwiastek, albo poprzez połykanie suplementów, może szkodzić? Jeśli tak, to jakie mogą być tego skutki? Za odpowiedź bardzo dziękuję. Z poważaniem Joanna

Witam Pani Joanno,

Jak wszystko co przyjmujemy w nadmiarze może nam zaszkodzić. Wapń w organizmie znajduje się we krwi (1 proc.) i kościach (99 proc.). O jego prawidłowym wchłanianiu decydują hormony, wydzielane przez przytarczyce i tarczycę. Przy normalnym żywieniu zwyczajowo nie występuje hyperkalcemia (nadmiar wapnia we krwi). Może ona być skutkiem przedawkowania witaminy D u małych dzieci, a także stosowaniem przez dorosłych preparatów farmaceutycznych zawierających znaczące ilości wapnia (powyżej 3-4g/d). Nieporządane efekty nadmiernego spożycia wapnia to choroby nerek (niewydolnośc, kamica, zespół mleczno-alkaliczny), uszkodzenie struktury narządów czy zaburzenie funkcjonowania innych składników mineralnych: żelaza, magnezu i cynku. Ponadto może dojść do zaburzenia pracy przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, zaparcia, wrzody żołądka i dwunastnicy, zapalenie trzustki, kamica żółciowa), sercowo-naczyniowe (nadciśnienie tętnicze, zaburzenia pracy serca), osłabienie, zaburzenia orientacji, senność. Dzienne zapotrzebowanie na wapń dla dorosłej osoby wynosi między 800 a 1100mg/d. Ayb pokryć te potrzeby trzeba by było przyjąć dziennie około 3l wody bardzo wysoko zmineralizowanej. Inną sprawą jest również wchłanialność wapnia, i forma w jakiej go przyjmujemy. W wodach mineralnych dla właściwego wchłaniania Ca i Mg jest ich stosunek 2:1.
Warto dodać, iż podstawą lekarskiej diagnozy jest badanie poziomu wapnia w surowicy krwi. Lekarze diagnozują hiperkalcemię, gdy stężenie wapnia w surowicy przekracza 2,75 mmol/l (norma wynosi od 2,2 do 2,6mmol/l). By określić dokładnie przyczynę choroby, niezbędne są także dodatkowo badania stężenia kreatyniny, chlorków, fosforanów, magnezu, potasu, hormonu PTH oraz gazometria krwi.

Pozdrawiam, Gosia Jezierska