Nadmiar żelaza i ból stawów

Witam,moim problemem jest nadmiar żelaza ,zrobiłam wyniki i wyszło 222. Bardzo proszę o informację co to może dla mnie oznaczać,muszę również podkreślić,że zaobserwowałam za uchem nie wielki guzek,który zmniejszył się po podaniu antybiotyku a do tego bolą mnie stawy palców u dłoni. w mojej diecie znajduje się dość dużo białka,lubię mięso i nabiał.Również od dziecka borykam się z bólami głowy,boli mnie zawsze po lewej stronie trochę powyżej skroni,przeważnie po jednej stronie. Pozdrawiam Mariola.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie!

Poziom żelaza podlega rytmom dobowym - jest o 30% większy rano. U osób zdrowych w surowicy norma jest szeroka 55-180 ug/dl. Czasami podwyższony poziom żelaza może być faktycznie wynkiem poważnych chorób, aczkolwiek zwykle chorobom tym towarzyszą dolegliwości i odchylenia w badaniach krwi. Wzrost żelaza może być skutkiem nadmiernej podaży dożylnych i domięśniowych preparatów żelaza, częstych transfuzji krwi, ostrych zatruć żelazem, hemachromatozy pierwotnej i wtórnej, niedokrwistości hemolitycznych, niedokrwistości hipoplastycznych i aplastycznych, zespołów mielodysplastycznych, niedokrwistości złośliwej, wirusowego zapalenia wątroby, ostrych uszkodzeń wątroby (wzrost stężenia żelaza jest proporcjonalny do stopnia martwicy wątroby), zapalenia nerek.
U Pani proponuję powtórzyć badanie (dodatkowo z oznaczeniem TIBC, ferrytyny). Oprócz tego warto oznaczyć profil wątrobowy (Alat, Aspat, bilirubina całkowita). Może okazać się, że u Pani podwyższenie poziomu żelaza nie ma podłoża patologicznego.