Nadmierna masa ciała - czy warto udać się do lekarza?

Witam. Na początek informacje o mnie. Mam 16 lat. 165 cm wzrostu. 84kg wagi. Mój stopień aktywności fizycznej jest praktycznie rzecz biorąc ogromny - od poniedziałku do piątku treningi karate, do tego w soboty basen, często rower, zimą łyżwy. Żadnej konkretnej próby odchudzania się nie podjąłem. Staram się nie jadać rzeczy "niezdrowych". Nie jadam żadnych fast foodów, słodkie gazowane piję okazyjnie, chipsy inne nieciekawe też okazyjne. Czasem jakieś piwo, także okazyjnie. W mojej rodzinie nie występuje nadwaga, U żadnego lekarza jeszcze nie byłem, może warto? Mieszkam w okolicach trójmiasta, może znajdziecie coś dla mnie. Nie choruje na żadne choroby przewlekłe. Mój jadłospis wygląda mniej więcej cały czas tak samo. Rano śniadanie, niezbyt wielkie, w szkole obiad, który można traktować jako drugie śniadanie. W domu obiad, różny. Porcji nie jadam zbyt wielkich. Nigdy nie jadałem. Podwieczorku raczej nie preferuje. Kolacja również dość rzadko. Staram się dużo pić. Cóż, chyba wszystko co mogłem napisać. Z niecierpliwością czekam na odpowiedź ;)

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Zarówno Twój wzrost jak i masa ciała mieszczą się w szerokiej granicy normy dla Twojego wieku. Występuje jednak dość znaczna dysproporcja pomiędzy tymi parametrami. Można zatem wnioskować, że masa ciała jest zbyt duża w odniesieniu do wzrostu. Ze względu na dużą aktywność fizyczną oraz zdrowy sposób odżywiania można przypuszczać, że nadmierna masa ciała jest wynikiem stanu chorobowego. Taka sytuacja niewątpliwie wymaga kontroli lekarza. Pierwsze kroki powinieneś skierować do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.