Nadmierna płaczliwość

Mam 14 lat i jak na swój wiek jestem bardzo dojrzała. Często miewam ataki płaczu. Chce mi się płakać z byle jakiego powodu. Czasem płaczę bo jestem głodna w domu nic nie ma. Płaczę bo tata na mnie nakrzyczał. Płaczę bo nie mogę gdzieś iść.Płaczę z byle jakiego powodu. Z czym to jest związane? Czy mam depresje?Czy to coś innego?
14 LAT ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Jeżeli płaczliwości nie towarzyszą żadne inne objawy, mogące wskazywać na zaburzenia depresyjne (np. pesymizm, utrata zainteresowań, unikanie towarzystwa, problemy ze snem, utrata apetytu lub nadmierny apetyt, niska samoocena, poczucie bezsensu i beznadziei), to nie ma większego powodu do niepokoju. Masz 14 lat, jesteś w wieku dojrzewania, zatem Twoją płaczliwość najprawdopodobniej daje się uzasadnić zmianami emocjonalnymi w okresie adolescencji. Z powodu burzy hormonalnej, jaka dokonuje się w Twoim ciele, stałaś się bardziej wrażliwa i niestabilna emocjonalnie, dlatego byle błahostka wystarcza, byś zaczęła płakać (np. brak jedzenia w lodówce czy krytyka ze strony taty). Jeżeli nadmierna płaczliwość bardzo Ci przeszkadza, porozmawiaj na ten temat z kimś bliskim, np. z mamą albo przyjaciółką. Twoi rówieśnicy mogą mieć podobne problemy do Twoich. Zapytaj, co oni robią w takich sytuacjach, jak sobie z tym radzą.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!