Nadmierna potliwość przy podwyższonym ciśnieniu

Pocę się bardzo mocno. Na twarzy, rękach, pod pachami. Bywa, że po wejściu do pomieszczenia zalewam się potem i dopiero po chwili to ustaje. Wtedy przestaję się pocić. Mam nieco podwyższone ciśnienie (ok 140-150/90), ale wyniki przeprowadzanych badań mam poprawne.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Przyczyny nadmiernej potliwości mogą być różne. Jeżeli jest ona wynikiem innej choroby – mówimy o nadmiernej potliwości wtórnej. W takim przypadku należy leczyć chorobę, której jest ona wynikiem i tak nadmierne poty mogą pojawiać się w przewlekłych zakażeniach ( np.: gruźlica – charakterystyczne są nocne poty), chorobach endokrynologicznych (np.: nadczynność tarczycy, cukrzyca), chorobach szpiku i układu białokrwinkowego ( białaczka, chłoniak) oraz w zatruciach. Kiedy nadmierna potliwość nie ma konkretnej przyczyny , wówczas mówimy, ze jest ona pierwotna – przypuszcza się, że może mieć podłoże dziedziczne. Nie wiem jakie dokładnie miała Pani wykonane badanie stąd też mogę podpowiedzieć by jeszcze raz udać się do lekarza.