Nadmierna potliwość u sześciolatka

Witam, Mój 6 letni syn strasznie intensywnie się poci,problem dotyczy głownie głowy.Przy naprawdę nieznacznym wysiłku syn wygląda,jakby wyszedł spod prysznica,jego głowa i włosy zlane są potem,są całkowicie mokre,wystarczy że troszkę się porusza i już trzeba go suszyć podczas gdy inne dzieci są suche,problem ten jest wyrazny i zauważa go otoczenie syna. Tsh, glukoza,morfologia w normie.Wit d3 tez. Proszę o okreslenie mozliwych przczyn tego stanu.
KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu

Fakty o zdrowiu - Oburęczne dzieci bardziej nadpobudliwe?

Nadmierne pocenie się (hiperhydroza) spowodowane jest nadczynnością gruczołów potowych. Jeśli dotyczy ono całego ciała mówimy o nadpotliwości uogólnionej, jeśli fragmentu ciała (dłoni, stóp, pach, pachwin, głowy) - o nadpotliwości miejscowej. Zwiększona potliwość może nie mieć podłoża chorobowego lub może być nieswoistym objawem poważnych stanów i chorób. Wśród najgroźniejszych przyczyn nadmiernego pocenia się znajdują się choroby nowotworowe (m.in. białaczka, chłoniak), gruźlica, niewydolność serca, zaburzenia gospodarki hormonalnej (nadczynność tarczycy) czy wodno-elektrollitowej.


Zwiększoną potliwość obserwuje się również w niedoborach składników pokarmowych (np. witaminy D3 i w rozwijającej się na skutek braku tej witaminy krzywicy), w hipoglikemii (obniżony poziom cukru we krwi). Dość często wzmożona potliwość towarzyszy ostrym chorobom infekcyjnym, zarówno tym przebiegającym z gorączką, jak i bez podwyższonej temperatury, a także przed infekcją i po takiej infekcji. Do innych przyczyn nadmiernego pocenia się należą przewlekłe infekcje, alergie, choroby skóry, choroby ośrodkowego układu nerwowego i inne. Nadwaga i otyłość także mogą prowadzić do wzmożonego pocenia. Może mieć ono też podłoże emocjonalne (podłoże psychogenne). Wpływ na ilość i zapach potu może mieć również dieta. Zanim zacznie się szukać poważnych przyczyn nadmiernego pocenia, należy wykluczyć bardziej prozaiczne powody tego zjawiska – może temperatura otoczenia jest zbyt wysoka, albo dziecko jest przegrzewane, zbyt grubo ubrane, okryte, nosi syntetyczną odzież.

Objawy towarzyszące nadmiernej potliwości, które mogą budzić niepokój i powinny skłonić do obserwacji, to między innymi zaburzenia łaknienia i pragnienia, nadmierne oddawanie moczu, utrata masy ciała lub brak przyrostu masy ciała, powiększenie węzłów chłonnych, pogorszenie się tolerancji wysiłku fizycznego, sinica, nadmierna bladość, występowanie stanów podgorączkowych. W przypadku zauważenia u dziecka takich nieprawidłowości należy poszerzyć diagnostykę. W przypadku podejrzenia, że u podstawy nadmiernego pocenia się leży poważna choroba niezwykle ważne jest wczesne jej rozpoznanie i szybkie rozpoczęcie leczenia, co poprawi rokowanie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty