Nadmierna senność - co może być tego przyczyną?

Mam 16 lat i widzę, że od dłuższego czasu jest ze mną coś nie tak. Zawsze, codziennie boli mnie głowa, i praktycznie cały dzień przesypiam. W weekendy, jako nastolatka, powinnam coś robić ciekawego, a ja przez cały dzień śpię, nawet 20 godzin, więc tylko 4 nie śpię... To chyba nie jest normalne. W związku z moimi bólami głowy miałam robiony rezonans, tomografię, eeg, emg, udp, morfologię, ob, poziom hormonów tarczycy, poziom cukru i ogólnie rzecz biorąc, nie wykryto poważnych patologii. Dodam, że nie mam żadnych problemów psychicznych, w szkole i w rodzinie jest okej. Proszę o odpowiedź, bo męczy mnie takie życie i ciągłe zmęczenie.

Witam!

Nadmierna senność jest prawidłowym zjawiskiem po długim okresie czuwania. O hipersomnii mówimy, jeśli senność utrzymuje się pomimo przespanej nocy, powodując zapadanie w sen w okresie wymaganej aktywności. Pomimo snu, nie daje on poczucia regeneracji.

Szacuje się, że hipersomnia występuje u 5-15% populacji.

Kryterium czasowym koniecznym do rozpoznania hipersomii według Międzynarodowej Klasyfikacji Zaburzeń Snu jest okres co najmniej 3 miesięcy trwania zaburzenia.

Do pomiaru skali problemu stosuje się skale wypełniane przez chorego oraz badanie polisomnograficzne.

Przyczyna hipersomni może pozostać nieznana, mówimy wówczas o hipersomni idiopatycznej. Może być jednak związana z innymi zaburzeniami snu, jak np. narkolepsja, Zepół Kleinego-Levina, zespół bezdechów sennych lub okresowych ruchów kończyn, infekcje i inne choroby ośrodkowego układu nerwowego, schorzenia metaboliczne, używanie lub odstawienie substancji psychoaktywnych.

Najczęstszą przyczyną hipersomnii jest zespół egzogennego niedoboru snu, w którym nadmierna senność występuje w weekendy i wakacje. Jest reakcja organizmu na niedostateczną ilośc snu (zazwyczaj w dni robocze) w stosunku do indywidualnego zapotrzebowania.

Zespół Kleinego-Levina jest rzadkim schorzeniem, polegającym na nawracających okresach hipersomni, trwajacych kilka dni lub tygodni. Sen może być wydłużony do 16-18 godzin dziennie, przerywany tylko na posiłki lub załatwienie potrzeb fizjologicznych. Często towarzyszy mu ból głowy, poczucie zmęczenia, problemy z koncentracja i pamięcią. Mogą towarzyszyć objawy zaburzeń psychicznych, takich jak zwiększona agresywność, drażliwość oraz nadmierny apetyt. Pod koniec epizodu senności może pojawić się bezsenność i zaburzenia pamięci. Między okresami nadmiernej senności funkcjonowanie chorego jest zazwyczaj prawidłowe.

Początek schorzenia przypada zazwyczaj na drugą dekadę życia, choroba może mijać samoistnie po kliku latach. Jej przyczyna jest nieznana. Wynik badania płynu mózgowo-rdzeniowego jest prawidłowy. Zmiany stwierdza się w EEG oraz badaniu polisomnograficznym.

Poza wykonanymi dotychczas badaniami wskazane jest badanie polisomnograficzne oraz badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.
Przede wszystkim należy skonsultować się w poradni leczenia zaburzeń snu.

Proszę skorzystać z listy ośrodków leczenia zaburzeń snu:

http://sennik.wieszjak.pl/inne/98049,Osrodki-leczenia-zaburzen-snu.html.

Z pozdrowieniami