Nadmierna senność – czy zgłosić się do lekarza?

Witam. Mam 22 lata i jestem studentką. Nigdy nie sądziłam, że moje problemy z nadmierną sennością mogą chorobą, którą można leczyć. Po przejrzeniu informacji zawartych na tej stronie jestem w lekkim szoku. Więc, pomimo tego, że zwykle sypiam więcej niż 8 godzin, jestem wiecznie zmęczona. Często usypiam w ciągu dnia przez telewizorem czy książką. Również na wykładach, jeszcze nie zdarzyło mi się usnąć, ale zwykle poświęcam całą uwagę temu, żeby głowa nie spadła mi na stolik i i tak nic nie pamiętam z wykładu, a notuje średnio co 5 zdanie jak się trochę 'przebudzę'. Kiedy nie nastawie budzika potrafię spać do 13.00-14.00!

Kładę się spać koło północy. Bardzo często zdarza mi się, że budzik mnie nie budzi albo wyłączam go przez sen, nie do końca świadoma, że to robię. Nie potrafię wstać, nawet jeśli na czymś mi zależy. Mam problemy na studiach, bo ciągle spóźniam się na zajęcia albo w ogóle na nie nie przychodzę. Nigdy nie robiłam żadnych badań, bo nie sądziłam że powinnam. Dwa miesiące temu zrobiłam badania: morfologie i testy wątrobowe, wyniki były dobre. Badania były mi potrzebne, ponieważ zażywam leki na trądzik, które mogą powodować senność, jednak moje problemy zaczęły się dużo wcześniej, jakieś 7 lat temu. Czy są jakieś badania, które mogę wykonać zanim zgłoszę się do lekarza?

Witam serdecznie,

Z Pani opisu wynika, że nadmierna senność wywiera niekorzystny wpływ na Pani codzienne funkcjonowanie (powoduje np. problemy z nauką)- w tej sytuacji konsultacja lekarska jest jak najbardziej wskazana.
Oprócz morfologii i prób wątrobowych wskazane byłyby badania funkcji nerek, hormonów tarczycy oraz poziomu glukozy.

Nadmierna senność w ciągu dnia jest dość często zgłaszaną dolegliwością. Najczęstszymi przyczynami są niedobór snu lub nieprawidłowa higiena snu (typowo nadmierna senność jest związana np. ze zbyt późnym kładzeniem się do łóżka, intensywnym wysiłkiem umysłowym).
Nadmierna senność jest prawidłowym zjawiskiem po długim okresie czuwania.
O hipersomnii mówimy, jeśli senność utrzymuje się pomimo przespanej nocy, powodując zapadanie w sen w okresie wymaganej aktywności. Pomimo snu, nie daje on poczucia regeneracji.

Szacuje się, że hipersomnia występuje u 5-15% populacji.

Kryterium czasowym koniecznym do rozpoznania hipersomii według Międzynarodowej Klasyfikacji Zaburzeń Snu jest okres co najmniej 3 miesięcy trwania zaburzenia.

Najczęstszą przyczyną hipersomnii jest zespół egzogennego niedoboru snu, w którym nadmierna senność występuje w weekendy i wakacje. Jest reakcja organizmu na niedostateczną ilość snu (zazwyczaj w dni robocze) w stosunku do indywidualnego zapotrzebowania.

Hipersomnia może być jednak spowodowana pierwotnymi zaburzeniami snu (np.:narkolepsja, zespół niespokojnych nóg) oraz zaburzeniami snu wtórnymi do zaburzeń somatycznych i psychicznych oraz spowodowanych przyjmowaniem leków i substancji psychoaktywnych.

Polecam Pani konsultację u lekarza psychiatry, a w razie problemów diagnostycznych- w Poradni Leczenia Zaburzeń Snu.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 4 im. Marii Konopnickiej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Zaburzeń Snu, Bezdechu Sennego i Chorób Układu Oddechowego

Ul. Mazowiecka 6/8
92-216 Łódź
Tel. (042) 6177777
http://usk4.umed.lodz.pl/index.html

Ośrodek Leczenia Specjalistycznego Szpital Nowowiejski
Poradnia Leczenia Zaburzeń Snu

ul. Nowowiejska 27
00-665 Warszawa
Telefon:022-8252031
http://www.szpitalnowowiejski.pl

Lekarska Specjalistyczna spółdzielnia Pracy
Poradnia leczenia zaburzeń snu

ul. Grunwaldzka 68
80-244 Gdańsk
Tel. +48 (058) 3446049
http://www.lekarze-specjalisci.pl/stronadom.html

Szpital Dębinki
Poradnia Zaburzeń Snu

ul. Dębinki 7
80-952 Gdańsk
Tel. (058) 3492000

Z pozdrowieniami