Nadmierna senność mimo wczesnego chodzenia spać

Chodzę do 3 gimnazjum. Od zawsze miałam takie problemy, ale nie stwarzało to aż takiego kłopotu, więc się nie przejmowałam ani nawet nie rozmyślałam nad tym. A więc odkąd zaczęłam 3 klasę, no w sumie to już wcześniej, ale wiecznie mi się chce spać, wszyscy mówili, bo chodzę za późno spać, to zaczęłam wcześniej. Dodam, że piję colę w dużych ilościach i to nic nie dało. Mogłam pójść spać o 20, nie umiem wstać na 8, dlatego byłam nieklasyfikowana.

Po prostu nie potrafię, dobrze wiem, co się stanie, jak nie będę wstawać, ale prawie w ogóle się nie zdarza, że pójdę na tę 8 do szkoły. Potem, gdy pójdę, to nawet kładę się na ławce, ciągle ziewam, najchętniej bym zasnęła, nawet gdy mam na późniejszą i gdy pójdę sama na późniejszą, to dalej chce mi się spać. Potem wracam do domu i kładę się, bo jestem zmęczona. Nie wiem, po czym i zasypiam, cały czas jestem zmęczona. Dodam też, że praktycznie cały czas jest mi niedobrze i słabo mi się często robi.

Jakie mogą być tego przyczyny? Piszę tu, ponieważ nie wiem gdzie indziej. Oczywiście pójdę do lekarza, ale chciałabym się jeszcze wcześniej od innych czegoś dowiedzieć. Jedni mówią, że to nic takiego, a inni mówią, że mogę mieć cukrzycę lub bezdech, trochę się zaczynam denerwować, a przez te ciągłe dolegliwości mam same problemy. Proszę o szybką pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Nadmierna senność jest prawidłowym zjawiskiem po długim okresie czuwania. O hipersomnii mówimy, jeśli senność utrzymuje się pomimo przespanej nocy, powodując zapadanie w sen w okresie wymaganej aktywności. Pomimo snu, nie daje on poczucia regeneracji.

Szacuje się, że hipersomnia występuje u 5-15% populacji.

Kryterium czasowym koniecznym do rozpoznania hipersomnii według Międzynarodowej Klasyfikacji Zaburzeń Snu jest okres co najmniej 3 miesięcy trwania zaburzenia.

Przyczyna hipersomnii może pozostać nieznana, mówimy wówczas o hipersomnii idiopatycznej. Może być jednak związana z innymi zaburzeniami snu, jak np. narkolepsja, Zepół Kleinego-Levina, zespół bezdechów sennych lub okresowych ruchów kończyn, infekcje i inne choroby ośrodkowego układu nerwowego, schorzenia metaboliczne, używanie lub odstawienie substancji psychoaktywnych.

Najczęstszą przyczyną hipersomnii jest zespół egzogennego niedoboru snu, w którym nadmierna senność występuje w weekendy i wakacje. Jest reakcją organizmu na niedostateczną ilość snu (zazwyczaj w dni robocze) w stosunku do indywidualnego zapotrzebowania.

Twój opis problemu jest dość krótki, trudno więc na jego podstawie określić diagnozę. W tym celu możesz skonsultować się z lekarzem psychiatrą w ramach poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży lub
w poradni leczenia zaburzeń snu.

Proszę skorzystać z listy ośrodków leczenia zaburzeń snu:

http://sennik.wieszjak.pl/inne/98049,Osrodki-leczenia-zaburzen-snu.html.

Nadmierna senność i osłabienie mogą być związane  np. z anemią lub zaburzeniami hormonalnymi, dlatego polecam Ci również wizytę w poradni lekarza rodzinnego i wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych.

Z pozdrowieniami