Nadmierna senność w ciągu dnia

Witam! Od około 2 miesięcy odczuwam ogromną senność w ciągu dnia. Sypiam regularnie ok. 7-8 h, najczęściej w tych samych godzinach. Wyniki krwi OK. Sporty: godzina dziennie, w zależności od tygodnia 3 do 6 razy w tygodniu. Pracuję w pełnym wymiarze godzin, zazwyczaj 8-16. Senność pojawia się o każdej porze dnia (uczucie ciepła, rozluźnienia, opadające powieki). Jest to bardzo uciążliwe, zwłaszcza w pracy, gdyż wymaga ona skupienia i wysiłku umysłowego. Ciśnienie ok. 110/80. Staram się odżywiać zdrowo, BMI 19.

Jestem w stanie opanować senność - muszę wówczas się przejść, poruszać, ale po 10 minutach jest to samo. Kawa już nie pomaga - prawdopodobnie organizm przyzwyczaił się. Ponadto zaobserwowałam: brak motywacji do działania po pracy, mimo że powinnam zająć się studiami podyplomowymi i nauką dodatkowego języka (wymóg w pracy). W pracy: spadek ambicji i poczucia sensu wykonywanej pracy. Czy mogę coś zrobić, żeby czuć energię w ciągu dnia i chęć do działania? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam!

Senność, spadek motywacji, zmęczenie, utrata energii i sensu działania, należą do spektrum objawów depresyjnych. Mogą one jednak być spowodowane również niewłaściwym poziomem hormonów tarczycy, co należałoby sprawdzić w pierwszej kolejności. Sugerowałabym, aby zgłosiła się Pani do lekarza rodzinnego, w celu wykluczenia problemów z tarczycą, potem do lekarza psychiatry, który będzie mógł postawić ostateczną diagnozę i przepisać odpowiednie leki.

Proszę nie lekceważyć swoich objawów. Depresja ma to do siebie, że bez odpowiedniego leczenia, z dnia na dzień, w coraz większym stopniu, utrudnia funkcjonowanie chorego.

Pozdrawiam.