Nadmierna wstydliwość u 23-letniej osoby

Witam! Mam 23 lata, skonczylam technikum kosmetyczne, jednak kompletnie sie w tym nie czuje, bardzo chce isc na studia pedagogiczne, jednak potwornie boje sie ludzi boje sie tego jak mnie ocenia. Bardzo boje sie przebywac w towarzystwie nieznanych osob, wszystkiego sie wstydze, jesc w miejscu publicznym, chodzic do sklepow. Wstydze sie o tym powiedziec mojemu chlopakowo. Co powinnam zrobic?!

Witaj
Proponuje odwiedzić psychologa i opowiedzieć mu o tym co pani napisała, najlepiej jakby to był psycholog - terapeuta. Proszę nie zwlekać , problem może się pogłębiać. Pozdrawiam

Dzień dobry.

Pani opis wskazywałby na występowanie u Pani fobii społecznej, a przynajmniej jej początków. Nadmierne wyczulenie na ocenę własnej osoby, które, nawiasem mówiąc, staje się coraz powszechniejsze w dzisiejszym świecie, wskazywałoby z kolei na zasadność poddania się terapii, podczas której mogłaby Pani przyjrzeć się takiemu, a nie innemu postrzeganiu świata i siebie.

Rozpoczęcie studiów pedagogicznych w Pani aktualnym "stanie" nie wydaje się być najlepszym pomysłem. Chyba warto najpierw zadbać o swoje wnętrze, odnalezienie spokoju i uadekwatnienie własnej samooceny.

Dodać można, że trzymanie problemu "w tajemnicy" może potęgować poczucie osamotnienia i bezradności, dlatego, pomimo lęku, sugerowałbym jednak podjęcie próby przełamania się i podzielenia swoimi odczuciami z partnerem.

Pozdrawiam.

Dzień dobry!

Proszę zgłosić się np. do Poradni Zdrowia Psychicznego i rozważyć podjęcie psychoterapii. Objawy nerwicowe, lękowe, depresyjne wymagają osobistej konsultacji i odkrycia ich przyczyn. W toku terapii jest możliwa praca nad lepszym zrozumieniem siebie, a także wprowadzaniem zmian w swoim życiu.

Pozdrawiam!