Nadmierne owłosienie i wyniki badań hormonalnych u 24-latki

Witam! Mam 24 lata i ostatnio robione badania hormonów na znalezienie przyczyny nadmiernego owłosienia... endokrynolog zlecił mi kilka badań i wyszły one tak: TSH 5,120 (0,27 - 4,2), Kortyzol 25,47 (rano godz 7-10: 6,2 - 19,4; po południu godz.: 16-20: 2,3 - 11,9) Androstendion 5,48 (0,30 - 3,30) czy mogę prosić o pomoc w celu ustalenia czy mam już niedoczynność tarczycy i jaka inna choroba może wynikać z tych badać..? chore nadnercza...? policystyczne jajniki..? proszę o poradę... :)

Dobry wieczór,

Wysokie TSH wskazuje na konieczność oznaczenia FT3 i FT 4, warto również oznaczyć przeciwciała antyTPO i ATG. W Pani wieku, przy takim TSH warto zastosować substytucję L-tyroksyną. Optymalnie byłoby, gdyby stężenie TSH obniżyło się < 2,5. Kortyzol 25,476 w godzinach rannych jest nieco za wysoki. Być może jest wynikiem stresu przed badaniem, ale warto byłoby wykonaę test hamowania 1 mg Dexamethazonu - chociaż wcześniej warto, aby klinicznie ocenił Panią lekarz pod kątem ew. objawów związanych z hiperkortyzloemią. Co do podwyższonego stężenia androstendionu - jego źródłem są częściej jajniki w ok. 45-60%, zaś nadnercza w 30-45%. Warto pokazać się lekarzowi i poszerzyć nieco diagnostykę. Jeśli ma Pani hirsutyzm, to warto wdrożyć jakieś dodatkowe leczenie.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz