Nadmierne owłosienie oraz plamienia - czy udać się do ginekologa?

Mam 16 lat i od około 1,5 roku niepokoją mnie niezbyt jasne objawy. Od 4 lat miesiączkuję, przez pewien czas nieregularnie, jednak miesiączka pojawia się od 20 do 35 dni. Cyklu regularnego nie miałam nigdy. Najczęściej niepokoją mnie brązowe lub żółte plamienia o nieprzyjemnym zapachu, które pojawiają się dość często. Miesiączki są zawsze skąpe.
Od pewnego czasu mam wrażenie powiększającego się owłosienia ciała, tj. w okolicach łonowych i na wewnętrznej i tylnej stronie ud, stopach, piersiach, brzuchu i nad górną wargą, włoski początkowo były słabe, jednak z czasem robią się coraz ciemniejsze i sztywne. Jestem blondynką i nie powinnam mieć tego typu problemów.
Szczegółowych badań hormonalnych nie miałam robionych nigdy, nie byłam również u ginekologa, ponieważ nie wiem, czy objawy mogą być faktycznie zjawiskiem jakiegoś schorzenia, Dodam, że ok. 2-3 lat temu miałam stwierdzoną niedoczynność tarczycy, przy ostatnim badaniu TSH wyszło poprawne (ok. rok temu).
Proszę o pomoc.
Z góry dziękuję!

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Pani problemy mogą mieć różną etiologię. Brązowa lub żółta wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, która pojawia się dość często, może świadczyć o nawracającym zakażeniu dróg rodnych. Nieregularne cykle bardzo często występują w okresie dojrzewania. Nie powinno to być powodem do niepokoju.
Hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich mogą być problemy z tarczycą. Nie można wykluczyć innych zaburzeń hormonalnych. Występuje również hirsutyzm idiopatyczny, czyli o nieznanej przyczynie.
Powinna Pani wybrać się do lekarza rodzinnego, który po dokładnym zbadaniu podejmie decyzję o ewentualnym leczeniu lub skierowaniu do odpowiedniego specjalisty.