Nadmierne picie alkoholu przez męża

Jesteśmy z sobą od 8 lat.Dopiero po ślubie zdałam sobie sprawę ze mój mąż za dużo pije.Ja nie pije w ogóle zas mąż w tygodniu czasami raz czasami 2 razy pije po 3 piwa a w sobotę szuka okazji do wypicia z kimś wódki.Wiele razy klocimy się o to.Juz nawet chciałam się wyprowadzić. Zawsze obiecuje ze się zmieni i uwaza ze nie robi nic złego bo się nie upija do nieprzytomności.Wg niego alkohol to sposób na stres i nagroda za ciężką pracę. Czy ja za mocno się czepiam czy on ma problem z alkoholem?

Dzień dobry,

Dobrym wyjściem z sytuacji będzie, jak SAMA Pani skorzysta z pomocy jaką oferują Poradnie Leczenia Uzależnień. Pomoc mogą tam znaleźć nie tylko osoby uzależnione, ale również bliscy osoby uzależnionej.

Większość osób uzależnionych twierdzi, że to najbliżsi powinni się leczyć. Istotą uzależnienia jest zaprzeczanie. Najlepszym wyjściem jest Pani wizyta w poradni leczenia uzależnień i rozmowa na ten temat z psychoterapeutą od uzależnień. Pozdrawiam ciepło

Dzień dobry,

jeszcze parę słów o tym co Pani napisała. Wypicie 2 razy w tygodniu po 2 piwa jeszcze nie jest problemem. Problemem jest poprawianie nastroju alkoholem oraz szukanie okazji i osób do wypicia. Problemem jest uznanie, że alkohol jest nagrodą za trudy życia. Alkohol staje się "nałogowym regulatorem" który osłabia osobę pijącą i niszczy wspólnotę rodzinną.
Warto zastanowić się, jak wygląda więź pomiędzy Państwem, czy ślub był przełomem, który przyniósł trudy emocjonalne lub bytowe, z którymi Państwo za słabo sobie radzą. Radzę szczerą rozmowę z mężem i wybranie się do psychoterapeuty, gdzie wspólnie poszukacie rozwiązań. Może się okazać, że wpierw potrzebne jest leczenie uzależnienia i tzw. "współuzależnienia" Pani, albo wspólne sesje małżeńskie. Stworzenie okoliczności do dobrej komunikacji może stać się punktem wyjścia do zmian u męża, Pani i w Państwa małżeństwie. Jeśli mąż nie będzie zainteresowany Pani propozycją, może Pani konsultować się sama. jest nadzieja, że mąż z czasem dołączy. Pozdrawiam. Krystyna Kozłowska