Nadmierne pocenie się - przyczny

Witam! Mój problem polega na nadmiernym poceniu się w dzień i w nocy. Trwa to już od dawna. Robiłam ostatnio badania krwi i tarczyca i wyszły dobrze. Mam zdiagnozowane: zespół jelita drażliwego, refluks i PCO. Jaka może być przyczyna tych potów? Dodam, że często mam napady lękowe, bo boję się, że to coś poważnego. Proszę o poradę.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Wyróżniamy dwa rodzaje nadpotliwości : uogólnioną i miejscową.
W miejscowej problmem dotyczy zazwyczaj stóp, dłoni i pach.

Natomiast nadpotliwość uogólniona często występuje z chorobami współistniejącymi.

W przypadku PCO u niektórych pacjentek obserwujemy wzmożoną potliowść.

Nadpotliwość może też występować w cukrzycy, chorobach neurologicznych, jak i w niektórych nowotoworach, ale nie jest to ich główny objaw.

Jeżeli wyniki badań krwi są prawidłowe i nie zauważyła Pani innych objawów takich jak zaburzenie łaknienia, utrata masy ciała, zwiększona  męczliwość, to możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z nadpotliwością samoistną lub problem wynika z obecności zespołu PCO.

Uważam, że powinna Pani udać się do dermatologa, który zastosuje odpowiednie leczenie.
Jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia nadpotliwości, która daje szybki i długotrwały efekt jest leczenie botoxem.

Pozdrawiam!