Nadmierne spożywanie słodyczy a cukrzyca

Witam, mam pytanie a propos ogromnego apetytu na słodycze jaki towarzyszy mi od paru miesięcy. Potrafię w nocy wstawać i jeść np całą czekoladę. Przy wzroście 160 cm ważę 50kg, zatem nie mam problemów z nadwagą. Dodatkowo mam dość suchą swędzącą skórę, łatwość do tworzenia się siniaków, bardzo pękające pięty. Mam problemy z tarczycą - niedoczynność jako wynik poporodowego zapalenia tarczycy. Zaczęłam się zastanawiać czy czasem wszystko to nie ma związku z cukrzycą... Będę wdzięczna za odpowiedź.

Witam, Pani apetyt na słodycze może wynikać z niewłaściwej diety. Każdy z nas ma swoje specyficzne zapotrzebowanie na kalorie. Jeśli nie dostarczamy ich w odpowiedniej ilości, dokarmiamy się słodyczami. Ponieważ mają one wysoki indeks glikemiczny, następuje szybki wzrost poziomu glukozy we krwi, a następnie gwałtowny spadek przynoszacy zmęcznie i głód oraz ponowną chęć na słodycze. Dlatego dieta powinna zawierać produkty z odpowiednią ilością błonnika. Ważne też jest dostarczanie innych składników pokarmowych, w tym witamin, minerałów i płynów (1,5-2 l). Wszystko razem zapewnia nam zdrowie i ładny wygląd. Pani objawy (skóra, pięty) mogą też wskazywać na niedoczyność tarczycy. Należałoby się zastanowić czy jest ona dobrze leczona. Jeśli chodzi o cukrzycę, najlepiej wykonać oznaczenie poziomu glukozy na czczo, a w przypadku przekroczenia normy, rozszerzyć je o krzywą cukrową. Potrzebna jest bezpośrednia konsultacja z lekarzem. Pozdrawiam.