Nadmierne tycie bez konkretnego powodu

Witam. Od pewnego czasu zaczęłam nieco tyc bez wraźnego powodu, więc udalam się na badania. TSH miałam 1,09, nie pamiętam wyników ft3 i 4 ale mieściły się w granicach górnych norm. Mam jeszcze skierowanie na badanie USG tarczycy, gdyż w mojej rodzinie zdarzały się guzki. Lekarz zdecydował również podawanie mi 25mg Euthyroxu. Po skierowaniu na aTPO i aTG wyniki są następujące: aTPO: 0,53IU/ml (0,00 - 5,61), aTG: 0,90 IU/ml (0,00 - 4,11). Czy otrzymane wyniki sugerują chorobę Hashimoto?

Dzień dobry,

W pierwszych słowach pozwolę sobie zapewnić Panią, iż wyniki wskazują jednoznacznie, że jest Pani osobą zdrową i na całe szczęście nie choruje Pani na Hashimoto. Wynik TSH dla kobiety w Pani wieku jest wręcz książkowy, stąd nie rozumiem zupełnie decyzji lekarza o wprowadzeniu nawet w niskiej dawce Euthyroxu. Lek Euthyrox stosowany jest przede wszystkim w przypadku braku, bądź niedoboru naturalnych hormonów tarczycy, głównie w niedoczynności tarczycy, które Pani nie dotyczą. Stąd też, o ile to możliwe, skonsultowałabym stosowanie Euthyroxu z innym lekarzem.

Co do przybierania na wadze, musi mieć Pani na uwadze, że jest Pani w newralgicznym dla kobiet wieku, w którym następują naturalne fizjologiczne przestrojenia hormonalne. Wpływają one na zmniejszony metabolizm, co oznacza, że bez zmiany diety i trybu życia, mogą niepostrzeżenie wpadać dodatkowe kilogramy.

Bardzo dobrze, że udała się Pani na badana, aby wykluczyć metaboliczne przyczyny wzrostu masy ciała. Wydaje mi się jednak, że modyfikacja sposobu jedzenia i zwiększenie aktywności fizycznej będą najlepszym środkiem na powrót do poprzedniej masy ciała.

Pozdrawiam serdecznie!