Nadpobudliwość i nieposłuszeństwo u 5-letniej córki

Witam, mam prawie pięcioletnią córkę która wydaję mi się nazbyt pobudliwa-wręcz wpada w histerię jak nie dostanie tego czego chce, próbujemy robić jakieś kary ale też to nie pomaga. Jest zdolną dziewczynką ale robi się strasznie niegrzeczna, używa strasznych wyrażeń typu dupek aż strach myśleć tracimy nad nią kontrolę i już nie wiem jak nad tym zapanować -do jakiego lekarza należy się udać, czy ew. można coś kupić w aptece na wyciszenie-proszę o pomoc.

Dzień dobry!

Nie ma potrzeby farmakoterapii u 5-letniego dziecka, które prawdopodobnie nie jest na nic chore. Problem przeklinania, nieposłuszeństwa, ataków histerii dzieci dotyczy wielu rodziców i wymaga niestety (albo na szczęście) przede wszystkim cierpliwości i samozaparcia całej rodziny, zmian w zasadach i regułach życia domowego, metodach wychowawczych, systemie kar i nagród, sposobach wspólnego spędzania czasu itp. Córka poza trudnościami i wadami ma z pewnością również wiele zalet i mocnych stron, które można wykorzystać w takiej pracy. Proszę zgłosić się do psychologa dziecięcego lub poradni rodzinnej.

Pozdrawiam!

Zachowania buntownicze u dzieci w wieku przedszkolnym są bardzo częste. Celem dziecka, którego oczywiście ono samo nie jest świadome, jest przejęcie w domu roli osoby dominującej i decydującej o działaniach innych członków rodziny, a przede wszystkim zaspokajanie wszystkich swoich bardziej lub mniej istotnych potrzeb. Niestety niewiele można osiągnąć konsekwencją polegającą jedynie na upartym rozkazywaniu, zabranianiu i karaniu dziecka. Powstaje wówczas w domu napięta atmosfera, co niestety nasila u dziecka złość i ataki histerii lub wręcz agresji. Konieczne jest wprowadzenie w domu zmian polegających na wspólnym ustaleniu bardzo jasnych, prostych i sprawiedliwych zasad oraz konsekwencji za nie stosowanie się do tych zasad. W sytuacjach złości u dziecka należy odwołać się do ustaleń i bez własnego okazywania złych emocji - wprowadzić zapowiedziane wcześniej konsekwencje. Proces takich zmian jest niestety trudny i długi, więc na pewno będzie Pani łatwiej, jeżeli zgłosi się Pani do psychologa dziecięcego, który pomoże dokładnie zrozumieć zachowania córki i podpowie różne rozwiązania dostosowane do Pani konkretnej sytuacji. Pozdrawiam.