Nadużywania alkoholu przez brata i agresywne zachowanie

Witam mamy problem w rodzinie mój brat nadużywa alkoholu i jest w depresji, ucieka z domu aby się napić,zachowuje się agresywnie w stosunku do swojej rodziny (matki,ojca,siostry) nie chce ich słuchać odnośnie leczenia, ma żółtaczkę i nie chce iść do szpitala powiedział, że nie zależy mu na życiu. Doszły mnie słuchy że chcą mu powiedzieć, że zostanie ojcem aby poczuł ,że będzie miał dla kogo walczyć i żyć, ja uważam że to pogłębi jego depresję. Ciąży nie ma a on dzieci nie chce. Jak postępować?.

Lek. Renata Ĺawniczek-KamiĹska

Dzień dobry,
W przypadku wystąpienia u brata stanów agresji i myśli samobójczych wskazany jest pobyt w szpitalu, warto zacząć od wizyty u Psychiatry, albo u lekarza rodzinnego.
Okłamywanie nie jest dobrą metodą na motywowanie do leczenia.
Pozdrawiam

Dzień dobry, brat powinien jak najszybciej rozpocząć terapię u terapeuty uzależnień, a następnie (kiedy przestanie używać alkoholu) kontynuować terapię u psychoterapeuty zajmującego się zaburzaniami nastroju, osobowości. Wymyślanie nieprawdziwych historii (czyli kłamstwo) zdecydowanie jest złym pomysłem na rozwiązywanie problemu i słusznie pani zauważyła, że może jedynie pogorszyć sytuację - jak brat będzie mógł zaufać rodzinie kiedy odkryje prawdę? Pozdrawiam.