Nadużywanie alkoholu i agresja u partnera

Obawiam się, że mój partner ma problem alkoholowy. Wypija około 3 piw średnio 3 razy w tygodniu (czasem 4) i dodatkowo w każdy weekend imprezuje pijąc bez umiaru. Oczywiście od rana już do śniadania sączy piwo bądź drinka (bo się źle czuje), a wieczorem znów imprezuje. Trwa to już kilka lat. Dodatkowo po alkoholu się awanturuje, ale tylko ze mną. Mówi że skoro jest agresywny TYLKO dla mnie, to nie problem w nim i piciu, a we mnie. Nie wiem co robić. Oczywiście specjalista odpada.

Witam Panią,
z Pani opisu wynika, że partner na pewno ma kłopot związany z nadużywaniem alkoholu. Rozumiem, że on nie chce słyszeć o konsultacji u specjalisty? Jeśli partner nie chce, to Pani może skorzystać z takiej konsultacji z terapeutą w Ośrodku Leczenia Uzależnień - w większości miast są takie miejsca z bezpłatną pomocą, gdzie nie tylko osoby uzależnione, ale i ich bliscy mogą korzystać z pomocy. Tam uzyska Pani wsparcie, dowie się na czym polega uzależnienie i w jaki sposób powinna postępować wobec partnera.

Pozdrawiam
Izabela Makowska-Trzeciak

Witam, Pani partner najprawdopodobniej cierpi na alkoholizm. Ta choroba nie leczona rozwija się i utrwala, prowadząc do poważnych problemów osobistych, zdrowotnych i społecznych. Im później człowiek chory podejmie leczenie tym ma mniejsze szanse na uzyskanie skutecznej pomocy, W fazie chronicznej, po około dwuletniej terapii wyleczenie uzyskuje tyko około 60 procent pacjentów( są w tej kwestii różne doniesienia z różnych ośrodków).Nie sądzę abyście Państwo poradzili sobie sami z tą sprawą. W Polsce istnieje wiele specjalistycznych placówek oferujących kompleksowe leczenie odwykowe dla osób uzależnionych i członków ich rodzin finansowane przez nasza państwo . W ostatnich latach powstały tez prywatne ośrodki leczenia uzależnień, które świadczą pomoc na niezłym poziomie. Możliwości uzyskania pomocy jest więc w tej chwili wiele, jeżeli nie zechcecie z nich skorzystać to moim zdaniem popełnicie Państwo poważny błąd. Zachęcam do zmiany stanowiska w tej sprawie.pozdrawiam

To Pani ma motywacje i potrzebę zmiany, a nie partner, który - jak rozumiem- w tej sytuacji czuje się dobrze i niczego nie chce zmieniać. Warto zatem, żeby zadbała Pani o siebie= jasno i konsekwentnie stawiała granice, oddała partnerowi odpowiedzialność za jego picie, realizowała swoje potrzeby. Łatwiej będzie to Pani zrobić, jeśli będzie Pani miała wsparcie osób, które borykają się z podobnym problemem- być może warto skorzystać z pomocy ośrodków terapii uzależnień, grup dla osób współuzależnionych i rodzin osób uzależnionych.