Nadużywanie alkoholu i uciekanie z domu

Mój ojciec, 67 lat od roku znika z domu, wraca po kilku dniach. Nie wiemy co się z nim dzieje, ani gdzie przebywa. Wiemy, że pije, a nie wpływa to dobrze na jego zdrowie, jest po zawale. Wszelkie próby wyjaśnienia z nim takiego zachowania, legły w gruzach. Mama bardzo się martwi, sama czuje się fatalnie, przeżyli razem ponad 40 lat. Próbowałem z nim rozmawiać, dowidzieć się co się z nim dzieje, dlaczego tak niszczy ich małżeństwo ale nie uzyskałem odpowiedzi. Martwię się o zdrowie mamy/

Psychologia

Osoby uzależnione od alkoholu są w stanie wiele zrobić aby się upić i niestety różne formy perswazji często bardzo długo nie działają. Prawdopodobnie tacie mogłaby pomóc terapia odwykowa, tylko musiałby się na nią zgodzić. W skrajnych przypadkach, gdy alkoholizm, któregoś z członków rodziny poważnie szkodzi jemu samemu lub innym członkom rodziny można zwrócić się do sądu, który może zasądzić przymusowe leczenie.
Mógłby Pan zapytać w poradni leczenia uzależnień jak poradzić sobie w tej sytuacji (w Gdańsku jest kilka takich poradni) i jak najlepiej pomóc.
Powodzenia

Dzień dobry. Jeżeli ojciec jest uzależniony od alkoholu ( a z opisu wynika, że zdecydowanie jest i to w zaawansowanym stadium) sami nie dacie państwo rady mu pomóc. Ojciec musi się udać do poradni leczenia uzależnień i niezwłocznie rozpocząć terapię. Oczywiście musi na to wyrazić zgodę. Państwo ze swej strony możecie jedynie zdecydowanie sprzeciwić się jego piciu. Pozdrawiam.