Nadużywanie alkoholu - jak pomóc chorej osobie?

Witam. Mam 31 lat i piszę w sprawie Mojego Narzeczonego, który pije dziennie 2-3 piwa, a jeśli akurat ma wolne, to nawet do 6-7 piw. Jemu wydaje się to całkowicie normalne, a żadne moje prośby, ani groźby nie trafiają do niego. Od czasu do czasu obiecuje mi, że będzie się ograniczać, ale na obietnicach się kończy. Ciągle znajduję też pochowane puszki po piwie. On nie widzi problemu twierdząc, że piwo to nie alkohol i że skoro się nie upija, to nie ma sprawy. Czasem potrafi cały dzień nic nie jeść, tylko żyć piwem i papierosami. W jego rodzinnym domu takie picie jest na porządku dziennym. Wiem też, że ktoś z jego rodziny leczy się z powodu alkoholizmu. Proszę o pomoc i wskazówki, bo czuję się bezsilna. Z góry dziękuję.

Witam!

W rodzinie Pani narzeczonego codzienne picie jest na porządku dziennym, dlatego Pani partner również może uważać to za normę. Piwo jednak jest alkoholem i regularne picie go może doprowadzić do zwiększania się tolerancji na alkohol, a  przy długim stosowaniu także do uzależnienia. Niepokojące jest zachowanie Pani partnera: niespełniane obietnice, alkohol jest ważniejszy niż jedzenie, ukrywanie przed Panią ilości spożytego alkoholu, tłumaczenie się samemu przed sobą. Warto, żeby zastanowiła się Pani, co może w tej sytuacji zrobić i co już zrobiła. Proszę jednak pamiętać, że to od Pani partnera zależy, czy będzie chciał coś w swoim życiu zmienić. Jeśli nie będzie z jego strony chęci na zaprzestanie picia, to go Pani do tego nie zmusi. Sama Pani napisała, że "prośby, ani groźby nie trafiają do niego". Dlatego warto, żeby Pani sama o siebie również zadbała. Próby wpłynięcia na zachowanie i myślenie partnera mogą kosztować Panią wiele sił i prowadzić do pogarszania się Pani samopoczucia. Dlatego dobrze byłoby poszukać osób, które mogą Panią wspierać i wraz z Panią szukać nowych możliwości. Warto edukować partera i uświadamiać mu jego problem. Jednak to do niego należy decyzja o tym, czy będzie chciał się zmienić i przestać pić.

Pozdrawiam