Nadużywanie alkoholu przez chłopaka

Witam. Mam problem ze swoim chlopakiem ktory naduzywa za duzo alkoholu ,nie potrafi powiedziec sobie stop ,codziennie potrafi wypic po 5-6 piw. Co mam zrrobic w takiej sytuacji? Martwie sie bo chce mu pomoc ale nie wiem jak.

Dr Ewa Bujoczek Psycholog, Gliwice

Codzienne spożywanie 5-6 piw świadczyć może o problemach z alkoholem. taka dawka alkoholu przekracza bowiem wielokrotnie dawkę uważaną za "bezpieczną". Myślę, że warto porozmawiać z partnerem, powiedzieć o swoim niepokoju, przedstawić fakty dotyczące spożywania alkoholu. Warto poszukać pomocy w specjalistycznych ośrodkach zajmujących się pomocą osobom uzależnionym i ich rodzinom - tam nie tylko dowie się Pani więcej o samym problemie alkoholowym, ale też otrzyma informacje jak pomóc partnerowi a przede wszystkim sobie.

Szanowna Pani, przede wszystkim proszę spróbować przekonać chłopaka do zgłoszenia się do specjalisty terapii uzależnień, który oceni czy Pani chłopak pije szkodliwie, czy można już mówić o uzależnieniu. Razem ze specjalistą Pani chłopak będzie mógł podjąć pracę nad zmianą. Jeśli nie wie Pani jak skłonić partnera do udania się po pomoc, to proponuję, żeby najpierw udała się do terapeuty uzależnień Pani. Specjalista podpowie Pani, co może Pani zrobić, aby przekonać chłopaka do podjęcia leczenia. Warto również w przekonywaniu swojego partnera do leczenia poprosić o wsparcie bliskich mu osób -członków rodziny oraz przyjaciół. Być może ktoś z nich skutecznie wpłynie na Pani chłopaka i nakłoni go do rozpoczęcia pracy nad zmianą zachowania. Pozdrawiam, Monika Wysota