Nadużywanie alkoholu przez męża i poczucie winy

Moj maz pije. Mowi ze to przezemnie bo od lat nam sie nie uklada. W jego rodzinie ojciec oraz dwoch braci mieli problem z alkoholem. Ojciec juz nie zyje jeden z braci jest po terapii aa i od lat nie siega po alkohol drugi brat ma ciagi i przerwy. Nie daje psychicznie rady bo po czesci czuje sie winna. Odrzucilam go przez picie tak mi sie zdaje a on pije co jakis czas i ma pretensje ze kiedy jest trzezwy to ja sie do niego nie zblizam. Tylko ze ja wciaz pamietam jakie przykre slowa mowil do mnie

Witam,
w takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy terapeuty par, bo warto wyjaśnić sobie wszelkie zaszłości, określić wspólnie oczekiwania względem siebie i zacząć od nowa. Pozdrawiam

Z tego, co rozumiem problematyczne są dwie kwestie: 1) alkoholizm męża, 2) problemy małżeńskie. Jeśli chodzi o pierwszą sprawę polecam zgłosić się do Centrum Leczenia Uzależnień, gdzie Pani mąż uzyska pomoc terapeutyczną mającą na celu walkę z uzależnieniem, a także Pani - jako osoba przebywająca z uzależnionym partnerem - uzyska pomoc i informacje co może w tej sytuacji robić.
Jeśli chodzi o drugą sprawę, to proszę pomyśleć czego oczekuje Pani od małżeństwa, co dostaje a co wnosi do Waszej relacji, jak Pani wyobraża sobie ten związek za 5 lat. Pomoże to Pani podjąć decyzję co robić dalej - możliwości są różne: terapia małżeństw (spotkania przeprowadzane wspólnie z mężem), terapia indywidualna (dla Pani jeśli czuje potrzebę "poukładania" sobie pewnych spraw), a nawet rozstanie. Decyzja nie jest łatwa, jednakże wydaje mi się, iż powinna zostać podjęta. Powodzenia!

Witam,
przy problemie alkoholowym, który pojawia się w rodzinie ważne jest skorzystanie z pomocy w ramach poradni uzależnień. Proszę pamiętać, ze najczęściej zaburzenie to dotyka całej rodziny. Najlepiej byłoby gdybyście oboje Państwo-zarówno Pani, jak i mąż-udali się po stosowne wsparcie. Jeśli jednak mąż nie wyrazi zgody na udanie się do poradni, może Pani udać się tam samodzielnie. Pomoc zapewniana jest również osobom w rodzinie z takim problemem. Myślę, ze rozmowa z profesjonalistą może pozwolić Pani uporządkować sprawy i lepiej radzić sobie z trudnościami
Pozdrawiam
Agnieszka Nowogrodzka
http://poznacsiebie.pl