Nadużywanie alkoholu przez ojca

Miałam udane dzieciństwo.Kiedy miałam 15,16 lat ojciec zaczął popijać, no może trochę wcześniej zaczął pić.Jednak nie awanturował się po alkoholu był raczej spokojny ale rozpił się do tego stopnia że potrafi pić cały tydzień.Zgłosiłam go na leczenie ale w sądzie został uznany za nie pijącego szkodliwie.Ma też niebieską kartę.Ja teraz choruję, jest spokój ale boję że to wszystko wróci.Co robić dalej?narazie mniej pijeCzy jestem DDACzy może polecić pan/i jakąś książkę. Mama, brat niewidzi problemu

psychotetapeuty. Jeżeli Pani ojciec ma założoną Niebieską Kartę, to pewnie poza jego piciem doświadczyła Pani też przemocy. Te doświadczenia oraz niepokój, o którym Pani pisze, są trudnymi doświadczeniami i myślę, że warto skorzystać ze wsparcia i pomocy. Literatura na temat DDA dostarczy Pani wiedzy na temat mechanizmów i objawów. W skutecznym poradzeniu sobie z trudnościami bardziej pomocna jest jednak rozmowa z drugim człowiekiem i doświadczenie dobrej relacji.

Zachęcam do skorzystania z pomocy ośrodków terapii uzależnień- istnieją tam grupy wsparcia dla rodzin osób uzależnionych. Będzie tam Pani mogła nie tylko dostać wsparcie od osób będących w podobnej sytuacji, ale także skorzystać z psychoedukacji i pomocy psychologicznej, która pozwoli poradzić sobie zarówno w relacji z ojcem jak i rodziną, poprawić poczucie własnej wartości, bezpieczeństwa itp.