Nadużywanie alkoholu przez rodziców

Witam, nie wiem jak postępować z rodzicami. Moi rodzice praktycznie dzień w dzień piją alkohol 0.5 L lub piwa. Tata często po alkoholu awanturuje się -było tak odkąd pamiętam...próbowałam z nimi rozmawiac,szczególnie z mamą lecz tylko słyszałam ze przesadzam. Najgorsze jest to ze oni obydwoje chorują...tata ma problemy z sercem,nerkami, a mama że stawami i z ciśnieniem..Chce się wyprowadzić z domu ale wtedy nie mogę sobie wyobrazić co z nimi będzie... Boję się o nich, prosze mi coś doradzić...

Ośrodek Terapii Uzależnień w Częstochowie
42-200 Częstochowa, ul. Ogrodowa 66
Kierownik dr n. med. Katarzyna Zbrojkiewicz
Telefon do rejestracji: 34 368 15 20
Wyprowadzenie się mimo wszystko będzie dla Pani też zerwaniem z uzależnieniem.
Niestety twoi rodzice potrzebują pomocy.
Zwróć się po radę pod podany adres.
Pozdrawiam.

Nic nie możesz zrobić - to ich uzależnienie. Próbowałaś rozmawiać, mówiłaś, że potrzebują pomocy, a zignorowali, może nawet nakrzyczeli. Mimo to, nadal próbujesz pomóc, poświęcając własne szczęście.
Udaj się do psychologa, który pomoże rozeznać się w tej niełatwej sytuacji. Pozdrawiam serdecznie!

Witam,

z Pana opisu wynika, że rodzice są uzależnieni od alkoholu. Jest prawdopodobne, że Pan opiekując się nimi, dbając o nich, tak naprawdę bardziej pomaga im w komfortowym piciu niż motywuje do /porzucenia nałogu. Proszę pamiętać, że alkoholik nie ma interesu żeby przestać pić, dopóki nie odczuwa konsekwencji picia jako bardziej nieprzyjemnych niż bycie w stanie upojenia alkoholowego. Jeśli chce Pan pomóc rodzicom, zachęcam do kontaktu z ośrodkiem leczenia uzależnień i uzyskanie informacji, jak to robić, żeby ta pomoc rzeczywiście miała sens.
Jest Pan osobą która układa sobie dopiero dorosłe życie, zachęcam, żeby skontaktował się Pan z psychologiem i porozmawiał na temat tego, jakie ma Pan plany, co Pan chce osiągnąć, jakie są Pana życiowe plany/cele i jak to osiągnąć przy jednoczesnym dbaniu o rodziców. Chodzi o to, że pomagając innym, warto pamiętać także o tym, czego potrzeba nam samym – Pana życie i potrzeby są ważne i swojemu życiu/rozwojowi ma Pan prawo poświęcić co najmniej tyle uwagi/czasu co rodzicom.

Pozdrawiam
Elwira Chruściel