Nadwaga a jej zmniejszanie za pomocą ćwiczeń

Dzień dobry, Wiele razy słyszałam i nawet dostrzegłam, że osoby które mają sporą nadwagę -kiedy zaczynają ćwiczyć i się zdrowo odżywiać szybciej gubią kg niż osoby które mają niewielką nadwagę...i to mnie zastanawia jak to się dzieje? czy chodzi o to że grubsze osoby podejmują większy wysiłek ćwicząc i stad szybsze spalanie?

Ale tak naprawdę - najwiarygodniejszy sposób analizy to spadek % wagi (zgubione kilogramy: waga wyjściowa).
pozdrawiam :)

Po części tak się dzieje, serce osoby, która ma dużą nadwagę czy jest otyła musi wykonać cięższa pracę, więc wydatek energetyczny jest większy. Poza tym jeśli nie maja na codzień dodatniego bilansu energetycznego (często jest to ponad 1000 kca), to sam deficyt kalorii powoduje chudnięcie,a nie jak do tej pory tycie. Oczywiście zależy nam na ubytku tkanki tłuszczowej nie na wodzie, glikogenie zmagazynowanym w mięśniach, czy na mięśniach.

Witam, rzeczywiście tak się dzieje, że osoby z masą wyjściową powyżej 100kg szybciej i w większej ilości zgubią pierwsze kilogramy niż te które np. mają tylko 10kg nadwagi. Podczas odchudzania należy jednak pamiętać, że sama waga za wiele nam nie "mówi", warto przed rozpoczęciem procesu odchudzania wykonać analizę składu ciała aby poznać dokładny rozkład tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej i nawodnienia organizmu. Tylko na podstawie ustalonego poziomu tych parametrów można ustalić plan działania i szybkość odchudzania danego pacjenta. Oczywiście osoba, która ma np. 30kg nadwagi w pierwszym miesiącu może stracić nawet ok. 6kg i to będzie w porządku wynik. Natomiast osoba, która ma 10kg nadwagi jeśli nagle w ciągu 3 tygodni straciłaby 6kg to niestety organizm w tak szybkim tempie nie zaakceptuje odpowiednio takiego dużego spadku wagi, a to z kolei potem może grozić powstaniem tzw. "Efektu jojo". Podsumowując, u osób z niewielką nadwagą redukcja masy ciała powinna następować stopniowo, bez drastycznych spadków wagi. Pamiętajmy, że prawidłowe odchudzanie jest tylko z tkanki tłuszczowej, a nie z masy mięśniowej. Dlatego, warto bardziej sugerować się wynikami z wykonywanych analiz składu ciała, obwodami i własnymi ubraniami, a nie samą wagą ciała.

Witam Panią,

Osoby bardziej otyłe najcześciej gorzej się odżywiają i mają bardzo złe nawyki żywieniowe. Przechodząc na dietę wprowadzają więcej zmian w swoim stylu życia i organizm przeżywa większy szok. Ćwicząc zaś zużywają większe pokłady energetyczne. Maja tez bardzo często duże ilości zatrzymanych płynów w organizmie od których puchną. Wprowadzając zdrowy tryb zycia woda szybko spada (o wiele szybciej niz tkanka tłuszczowa) i tym samym tracą na wadze a ich wygląd zdecydowanie się poprawia.
Pamiętajmy jednak że bezpieczne i zdrowe odchudzanie to około 1kg tygodniowo. Zabezpiecza to przed efektem jo-jo i negatywnymi skutkami obwisłej skóry, która nadąża z regeneracją.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk