Nadwaga i dna moczanowa a dieta

Jak dostosować dietę dla osoby po 50tce, która zmaga się z nadwagą, dną moczanową i problemami z kolanami (czeka ją operacja i wprowadzenie endoprotezy). Kobieta ta chce zrzucić zbędne kilogramy, jednakze bol jej to uniemożliwia. Co bedzie najlepszym wyjsciem? Dieta? Bo aktywność fizyczna raczej nie wchodzi w rachubę... ?

Rzeczywiście w opisanej przez Panią sytuacji aktywność fizyczna raczej nie jest możliwa (co najwyżej ćwiczenia w wodzie po konsultacji z fizjoterapeutą). Skuteczna może być dieta dobrana odpowiednio pod kątem redukcji jak i zasad diety przy dnie moczanowej. Biorąc pod uwagę złożoność problemu (oraz fakt, iż nie podała Pani podstawowych parametrów będących wskaźnikiem do określenia poziomu redukcji) sugerowałabym konsultację u specjalisty, który pomoże dobrać najlepsze indywidualne postępowanie dietetyczne uwzględniające wszystkie uwarunkowania, w tym termin zabiegu i okres przygotowania do niego (przed operacją redukcja nie jest wskazana, gdyż może skutkować obniżeniem zdolności do gojenia i regeneracji). Życzę powodzenia.

Witam. W diecie osoby z dną moczanową szczególną uwagę zwracamy na puryny. Dieta powinna zawierać produkty o niskiej zawartości puryn. Trzeba wykluczyć produkty bogate w puryny tj. mięsa, podroby ( wątróbka, nerki, móżdżek), wywary mięsne, sosy mięsne, galarety mięsne, sardynki, śledzie, suche rośliny strączkowe (groch, fasola, soczewica, bób), używki tj kawa, herbata, kakao. Dodam jeszcze, że spożywanie mięsa powinno wynosić około 50g dziennie. Wskazane są natomiast produkty tj.ser, mleko, ryż, owoce, masło, śmietana, miód, dżemy. Trzeba również uważać na produkty powodujące zakwaszenie moczu. Dozwolone są produkty, które go nie zakwaszają i są to: produkty mleczne, marchew, sałata, buraki, ziemniaki, seler, orzechy, kalafior, rzodkiewki. W swojej diecie proszę korzystać z podanych wyżej produktów i komponować z nich całe posiłki. Jeśli chodzi o płyny, to picie minimum 8 szklanek płynów dziennie pomoże obniżyć stężenie kwasu moczowego we krwi. Po ogólne wskazówki żywieniowe i przepisy zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam, dietetyk Patrycja Sankowska