Zapytaj lekarza

1 , 0 2 2 , 3 9 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Nadwaga i problemy trawienne u 18-latka

Bardzo proszę o pomoc. Dość mało jem w porównaniu do znajomych-kolegów w moim wieku, a pratycznie od urodzenia borykam się z nadwagą. Nie mogę schudnąć, wszystko robię, aby troszkę schudnąć- ćwiczę, dieta, dopiero po suplemnetach udało mi sie coś zrzucić- czyli jakby świadczy to o tym, ze mogę ale dopiero jak ingeruje lekami, czyli świadczy o tym, ze mam problem z przemianą materii, ponadto nie trawie zupełnie kukurydzy, zbóż, pieczarek itd. Prosze o pomoc pod katem medycznym zw. z metabolicz.
MĘŻCZYZNA, 18 LAT ponad rok temu

Błędy w dietach odchudzających

Mgr Olga Marzol Dietetyk, Poznań
33 poziom zaufania

Witam serdecznie,

W przypadku, gdy masa ciała nie chce ruszyć - warto sprawdzić organizm pod pewnym kontem - zakwaszenie, niedoczynność tarczycy lub kandydoza. Kolejną z przyczyn może być również zjadanie zbyt małej ilości kilokalorii - kiedy jemy ich za mało, wtedy organizm na znak prostestu oraz strachu przed głodem zatrzymuje utratę masy ciała.

Zakwaszenie organizmu - bardzo często w dzisiejszych czasach występuje to zjawisko. Poprzez niewłaściwą dietę, stres, używki, brak snu. Charakteruzyje się silnym zmęczeniem, rozdrażnieniem, sennością, apatią - warto byłoby wprowadzić suplementację produktami, które odkwasiły by nasz organizm 0 chlorofil, chlorella, młody jęczień. Oprócz eliminacja w diecie nabiału, mięsa (na jakiś czas). Podczas odkwaszania podstawą diety powinny być warzywa (szczególnie zielone) i owoce.

Kandydoza - jest to inaczej zagrzybienie organizmu. Bardzo często grzyby które zaatakują nasz układ pokarmowy (może również inne układy) powodują zatrzymanie masy ciała. Aby dowiedzieć się, czy to jest problem, który wstrzymuje utratę masy ciała należy wykonać posiew z kału na obecność Candida albicans.

Niedoczynność tarczycy - choroba coraz częściej występującą , również u młodych mężczyzn. Charakteryzuje się zwiększoną masą ciała. Należy wykonać badania krwi na poziom TSH, T3 i T4 oraz udać się do lekarza rodzinnego.

Proszę również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu (min. 2 l/dobę). Bez tego nie zrzucimy zbędnych kilogramów.

Mam nadzieję, że moja odpiwiedź okaże się pomocna.

Pozdrawiam,

Olga Marzol

Dietetyk i psychodietetyk. Członek Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków.
0
Monika Bigoś Dietetyk, Kraków
75 poziom zaufania

Tutaj porządnie trzeba by zweryfikować całodzienne menu (np. na podstawie dzienniczka żywieniowego), a także warto było by zrobić testy w kierunku nietolerancji pokarmowych, kandydozy, a także insulinooporności. Osoba, która jako dziecko miała nadwagę często całe życie niestety boryka się z nadwagą. Zapraszam na konsultację www.dietetykwkrakowie.pl

Dietetyk z pasją. Prowadzi gabinet dietetyczny w Krakowie.
0

W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pana temat, aby ustalić konkretny jadłospis. Skuteczna dieta powinna być dobrana pod względem Pana zapotrzebowania energetycznego. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłby Pan zainteresowany zachęcam do kontaktu drogą mailową. Z pewnością jednak powinien Pan skupić się na regularności posiłków Posiłki powinny być spożywane regularnie (5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami. Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Ważne, aby posiłek był pełnowartościowy. Nie powinniśmy dopuszczać do wielkiego głodu. W przeciwnym wypadku po powrocie do domu ,,opróżnimy pół lodówki’’. Spożywanie dużych porcji przyczynia się do gwałtownego wydzielaniu insuliny, która sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Ostatni posiłek należy spożywać ok. 2-3h przed snem. Nie trzymajmy się stereotypowej godziny 18:00 przeznaczonej na ostatni posiłek, ponieważ chodząc późno spać i tak skusimy się na niezdrową przekąskę. Powinien Pan również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne, ale ograniczać sól. Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp. Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu. Wprowadzi Pan w życie wszystkie moje zalecenia. Mam nadzieję, że przyniesie to pożądane efekty. Jeżeli chciałby Pan podejść do sprawy jeszcze bardziej profesjonalnie to proponuje ułożenie indywidualnej diety. Wymaga to jednak zebrania wywiadu żywieniowego i zdrowotnego. W tym celu zaprosiłabym Pana na konsultację dietetyczną. Pacjentów przyjmuję w Warszawie. Jeżeli nie jest Pan z Warszawy prowadzę również konsultacje online. W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu: tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk Dietetyk

Specjalista w zakresie dietetyki.
0

Być może spożywa Pan za mało kalorii w ciągu dnia, a organizm jest w stanie ciągłego magazynowania tkanki tłuszczowej. Zalecamy zrobienie badań laboratoryjnych (stężenie hormonów tarczycowych, morfologię z rozmazem, testy na nietolerancje pokarmowe, lipidogram), aby wgłębić się w stan metaboliczny Pana organizmu. Po otrzymaniu wyników zachęcamy do wizyty u dietetyka klinicznego, który na podstawie badań, analizy masy i składu ciała oraz wewnętrznego wywiadu żywieniowego, przygotuje dla Pana odpowiednio zbilansowaną terapię żywieniową.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń tel. 887 433 444

Absolwent dietetyki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
0

Bardzo możliwe iż kaloryczność posiłków jest zbyt niska, przez co organizm broni się i odkłada zapasy w postaci tkanki tłuszczowej. Należałoby dokładniej przeanalizować Pana jadłospis i dodatkowo wykonać badania krwi: morfologię, lipidogram (cholesterol, HDL, LDL, trójglicerydy), hormony tarczycy (TSH, fT3, fT4 oraz aTPO). Zachęcam do kontaktu z dietetykiem klinicznym. Katarzyna Wawrzyniak k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy