Nadwaga i wysoki poziom BMI u 10-latki

Moja corka ma nadwage. Ma 10 lat i BMI 97, cwicze z nia 7 razy w tygodniu po godzinie, od roku je tylko ryz, piersi z kurczaka, wszystko chude, zero cukru, sokow itp, zadnych lodow, cukierkow, czekolady itp. Tarczyce i poziom glukozy na czczo ma ok. Wszyscy mysla ze ja tucze i nie dbam, nawet lekarz mi nie wierzy? jestem przekonana ze cos jej jest bo to nie jest normalne. Czy moge jeszcze zrobic jakies inne badania krwi? slyszalam o insulinoopornosci czy cos w tym stylu.Bardzo prosze o odpowiedz

Dzień dobry, niestety czasami tak bywa, że lekarze nie wierzą bo widzą otyłego pacjenta i nie zdają sobie sprawy z tego, że przyczyna otyłości może być gdzie indziej niż zwykłe przyjmowanie zbyt dużej ilości kalorii. Przyczyną może być:
- zbyt niska ilość zdrowych tłuszczy (olej lniany, oliwa z oliwek, orzechy)
- Zły stosunek kwasów omega 3 do omega 6 (zbyt duża ilość kwasów omega 6, co prowadzi do stanów zapalnych,
- zakwaszony organizm
- za dużo węglowodanów (nawet tych pozornie zdrowych jak ryż,
- tak jak Pani mówi - również insulonooporność (trzeba by było zrobić obciążenie glukozą i badanie glukozy po godzinie i po dwóch, a takźe krzywą insulinową.
- nietolerancje pokarmowe. Polega to na tym , że organizm niektóre białka w pożywieniu traktuje jako obce i tworzy z nimi kompleksy z przeciwciałami. Może to powodować przepuszczalność jelita i krążenie tych kopleksów po całym organizmie. Tworzy to permanentny stan zapalny, przez co organizm nie "zajmuje się" zrzucaniem zbędnych kilogramów, tylko z walką z zakwaszeniem i stanem zapalnym. Robi się takie badania z krwi aby dowiedzieć się na jakie produkty może być nietolerancja, ale niestety kosztują ponad 400zl. Myślę, że niektórzy dietetycy w Łodzi powinni je mieć. Jeśli będzie Pani miała więcej pytań to zapraszam, przyjmuję w Łodzi i Warszawie.
Pozdrawiam,
Ewa Trusewicz, dietetyk, dietcoach
www.dietaifitness.pl

Witam Panią,

Można jeszcze wykonać badania na nietolerancje pokarmowe, alergie. Chciałabym też prześledzić jadłospis córki. Często wydaje nam się iż jemy zdrowo a popełniamy pewne błędy żywieniowe. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana można opisać mi w mailu przykładowy dzień z diety córki - co jada, jakie ilości, jakie odstępy między posiłkami, ile przed snem jest jedzony ostatni posiłek, ile czasu po przebudzeniu córka zjada śniadanie itp Ja zerknę i wskażę ewentualne błędy. Jeżeli z dietą jest wszystko w porządku, jest pełnowartościowe i odpowiednio zbilansowana trzeba szukać przyczyny w stanie zdrowia.

kontakt: joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk