Nadwaga - jak schudnąć?

Witam, Mój wiek to 15 lat. Mam mocne postanowienie - CHCĘ SCHUDNĄĆ! Tylko nie wiem, ile i jak. Mam 154 cm wzrostu i ważę 64 kg (wiem, że za dużo). Chcę to zmienić. Jestem zmotywowany i gotowy do działania. Tylko nie wiem, co wybrać - czy dietę czy ćwiczenia, a może oba sposoby? Jesli ćwiczenia, to jakieś domowe, bez opłat, bez siłowni. Dieta też najlepiej niedroga, jakaś pożywna i zdrowa. Mam parę fałdek na brzuchu, a chcę mieć płaski brzuch. Zrobię wszystko, aby schudnąć. Licznik BMI sprawdzałem i rzeczywiście mam nadwagę. Proszę was o pomoc i o szybką odpowiedź. Pozdrawiam ;)
ponad rok temu

Witam,

Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że najlepiej będzie jeśli udasz się do dietetyka, który sprawdzi, jakie masz nawyki żywieniowe, skoryguje je i podpowie, jak się odżywiać. Konkretna dieta może nie być potrzebna. Wystarczy, żebyś zmienił nawyki żywieniowe na zdrowe i zaczął regularnie ćwiczyć. Na początek jednak możesz sam spróbować przeanalizować swoje odżywianie i wyeliminować błędy. Przeczytaj artykuły i postaraj się do nich zastosować (http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki oraz http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-nastolatka).

Ćwiczenia są równie ważne jak prawidłowa dieta. Jeśli chcesz stracić zbędny tłuszcz z okolic brzucha, proponuję wykonywać ćwiczenia na tę partię ciała. Przykładowo 20 minut ćwiczeń siłowych np. brzuszki, pompki i inne, które znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl, a dalej minimum 30 minut ćwiczeń tlenowych. Świetne będzie pływanie, które wysmukla ciało, przy czym nie jest męczące. Możesz również zacząć jeździć na rowerze stacjonarnym, czy zapisać się na fitness. Zimą proponuję jazdę na łyżwach czy nartach. Świetny będzie również jogging po miękkim terenie (nie po twardym asfalcie) czy szybki chód. Ćwiczenia staraj się wykonywać 3 razy w tygodniu po około 40 – 60 minut.

Pozdrawiam