Nadwaga: jaką dietę zastosować?

Ważę 58 kg, mam 13 lat i 162 wzrostu. Lubię sporty, zawsze ćwiczę na wf, nie jem fastfood, a jednak jestem otyła. Jaką mam zastosować dietę??

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 22,13 i znajduje się między 75 a 90 percentylem. Nie jesteś więc ani otyła, ani nie występuje u Ciebie nadwaga. Zakres od 75 do 90 percentyla jest nazywany "tendencją do nadwagi".

Wykluczenie żywności typu fast-food z diety jest bardzo dobrym posunięciem, pamiętaj jednak, że oznacza to wykluczenie oprócz hamburgerów, hot-dogów i frytek, również pizzę, kebab i zapiekanki (te robione w domu również).
Postaraj się unikać słodyczy i cukru, słodkich gazowanych napojów, słonych przekąsek - paluszki, krakersy itp., chipsów, smażonych potraw (mięso -  kotlety itp.), tłustych produktów mięsnych (tłuste wędliny), tłustych przetworów mlecznych (serki homogeniozwane pełnotłuste, mleko pełnotłuste, jogurty ze słodkimi dodatkami).
Spożywaj w zamian produkty zbożowe pełnoziarniste, świeże warzywa i owoce (najlepiej surowe), mleko i produkty mleczne naturalne, chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych.

Bądź aktywna fizycznie, znajdź oprócz zajęć w szkole, inne treningi, które pozwolą Ci wymodelować sylwetkę.

Pozdrawiam