Nadwaga nastolatki: jak sobie poradzić?

Mam 16 lat, 167 cm i ważę 80 kg. Co mam zrobić? Umiem ukryć to w ubraniach, lecz jak się zobaczę nago, to płaczę. Pomocy.
16 LAT ponad rok temu

Dieta śródziemnomorska a serce

Dieta śródziemnomorska dostarcza organizmowi odpowiednią ilość tłuszczu, energii, błonnika oraz wiele witamin i składników mineralnych. Zawiera dużo warzyw, owoce, ryby morskie, a główne źródło tłuszczu w tej diecie stanowi oliwa z oliwek. O jej wpływie na nasze zdrowie opowiada prof. dr hab. Zbigniew Gaciong, internista.

Witam,

Twoja masa ciała świadczy o znacznej nadwadze, dlatego powinnaś zacząć dbać o swój styl życia. Obecnie coraz częściej młodzież w Twoim wieku cierpi na nadmiar masy ciała, co jest bardzo niekorzystne dla ich zdrowia w chwili obecnej i w przyszłości.

Jednak mimo to jesteś w wieku dojrzewania i nie powinnaś stosować restrykcyjnych diet odchudzających. Moja rada jest taka, aby udać się do specjalisty dietetyka, który ułoży dla Ciebie odpowiedni program żywieniowy, pomoże uporać się z nadwagą i nauczy jak zdrowo się odżywiać. Odchudzanie na własną rękę nie jest korzystne. Możesz jednak już od dziś zacząć zdrowo się odżywiać.

Powinnaś unikać:
- słodyczy, cukierków
- wody smakowej, napojów gazowanych, napojów słodzonych, nektarów
- serków topionych i typu fromage, które mają bardzo dużo tłuszczu (zastąp je serem twarogowym chudym i półtłustym, sporadycznie żółtym, serem feta light, serkami wiejskimi light)
- jogurtów owocowych (zastąp je naturalnymi z dodatkiem świeżych owoców)
- bułek i pieczywa pszennego białego (zastąp go pieczywem pełnoziarnistym lub graham)
- produktów smażonych i w panierce (jedz mięso gotowane, pieczone czy duszone bez obsmażania)

Dodatkowo:
- Każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny - 3 duże i 2 małe posiłki (nie więcej)
- Nie powinniśmy najadać się, ale wstawać od stołu z lekkim niedosytem, a posiłki spożywać powoli. Dzięki temu sygnał o sytości szybciej dotrze do mózgu, a Ty zjesz mniej.
- Unikaj takich produktów jak: fast foody, słone przekąski, chipsy, słodycze, słodkie bułki, ciasta, ciasteczka oraz gotowe dania. Można je zastąpić: galaretką z owocami, kisielem, batonem z ziarnami i owocami.
- Najlepiej, aby posiłki były urozmaicone, dzięki temu nie znudzą się, a organizm będzie otrzymywał wszystkie niezbędne składniki.
- Pij przynajmniej 2 l wody niegazowanej i niesmakowej dziennie. Unikaj słodkich i gazowanych napojów.

Więcej dowiesz się z artykułu http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-nastolatka oraz http: //abcodchudzanie. pl/buduj-dobre-nawyki
Zdrowe odżywienie musi być poparte aktywnością fizyczną. Codziennie bądź aktywna minimum 30 minut. Wsiądź na rower, pobiegaj, czy zapisz się na zajęcia dodatkowe. Polecam również basen. W domu ćwicz razem z nami. Przykładowe ćwiczenia znajdziesz na stronie www. abccwiczenia. pl

Pozdrawiam.  

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty