Nadwaga nastolatki: jaka dieta będzie najlepsza?

Mam 15 lat i ważę 99 kg. Mam 175 wzrost. To duża nadwaga. Od 6 roku zaczęłam bardzo tyć. W miesiącu potrafilam przybrać 5 kg. Straram się schudnąć, ale mi to jakoś nie wychodzi. Jem dużo slodkiego, a przy uprawianiu sportu mam problemy. Palę papierosy. Jem też duże porcje wieczorem, co jest też niezdrowe. Proszę bardzo o pomoc. Z góry dziekuję i pozdrawiam.

Witam,

Myślę, że najlepiej zrobisz udając się do dietetyka po indywidualną poradę i jadłospis. Musisz wiedzieć, że Twoja masa ciała wskazuje na otyłość, co jest bardzo niekorzystne dla Twojego zdrowia teraz oraz w przyszłości. Dodatkowo prowadzisz bardzo niezdrowy tryb życia, a skoro w wieku 15 lat jesteś palaczką, Twój organizm i skóra w wieku 25 lat będzie katastrofą. Powinnaś zacząć interesować się zdrowym stylem życia, który jest teraz na topie. Dzięki niemu pozbędziesz się nadwagi oraz negatywnych nawyków.

Zacznij od wprowadzenia drobnych zmian – zaprzestań palenia tytoniu, zacznij 3 razy w tygodniu ćwiczyć (przykładowe ćwiczenia znajdziesz na naszej stronie http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia) oraz wprowadź kilka zasad prawidłowego odżywiania. Codziennie powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny. Posiłki powinny być lekkie, ale częste, po to aby organizm mógł przyswajać wszystkie składniki, a nie odkładać w postaci tłuszczu, co robi, gdy jemy zbyt rzadko.

Jedz produkty pełnoziarniste, ryby, mięso chude i drobiowe, orzechy, produkty mleczne chude i półtłuste oraz owoce. Unikaj natomiast tłustych mięs (wieprzowina i wołowina), produktów typu fast food, napojów gazowanych, słodzonych napojów owocowych, słodyczy, krakersów, chipsów czy paluszków. Jedz produkty pieczone, gotowane lub duszone bez obsmażania, unikaj potraw smażonych.

Pozdrawiam