Nadwaga po ciąży: jak schudnąć?

Mam 23 lata, 170 cm wzrostu i ważę około 90 kg. Mój problem polega na tym, że w czasie ciąży przytyłam 30 kg. Rzuciłam palenie i zaczęłam zastępować to jedzeniem. Cały tłuszcz odkłada się na brzuchu (jest bardzo duży), natomiast nogi oraz pośladki nie są duże.Próbowalam wielu diet, lecz bezskutecznie. Mam zamiar zacząć jeździć na rowerku treningowym. Czy to pomoże? Inna aktywność fizyczna odpada, ponieważ mam małe dziecko. Jak skutecznie schudnąć, nie głodząc się? Problem polega również na tym, że nie jem dużo, ale z kolei piję nawet do 2 litórw dziennie pepsi oraz zjadam trochę słodyczy - głównie dojadam po dziecku. Jeszcze przed ciążą miałam problem z nadczynością tarczycy. Po urodzeniu dziecka anemię. Proszę o radę.
23 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Przybranie na wadze 30 kg w czasie ciąży to zbyt dużo. Było to spowodowane na pewno rzuceniem palenia, ale przede wszystkim złymi nawykami żywieniowymi. Osoby, które rzucają palenie i wygrywają z nałogiem, "zyskują" średnio około 10 kg! Jednak nasze nawyki żywieniowe odgrywają tu pierwszorzędną rolę.

Twój wskaźnik BMI wynosi 31,14 kg/m2, co świadczy o otyłości I stopnia. Zrzucenie minimum 5-10% aktualnej masy ciała przyniesie duże korzyści dla Twojego zdrowia, tym bardziej że Twój typ sylwetki to tzw. "jabłko", a więc tkanka tłuszczowa gromadzi się u Ciebie wokół brzucha. Niesie to negatywne skutki dla zdrowia w postaci chorób związanych z nadwagą - choroby układu krążenia, nadciśnienie, bezdech senny, cukrzyca, itp. Anemii nabawiłaś się z kolei poprzez zbyt małą ilość żelaza w Twoim jadłospisie - prawdopodobnie jadłaś zbyt mało mięsa, warzyw i owoców obfitujących w witaminę C (witamina C zwiększa wchłanianie żelaza).

Dietetyczne rady dla Ciebie są następujące:

1. 2 litry coli zamień na 2 litry mineralnej wody niegazowanej - zmniejszysz ilość sacharozy w diecie i zadbasz w ten sposób o właściwą ilość wody w ciele. Do wody możesz dodać świeże listki mięty, kilka plastrów imbiru czy cytryny - będzie miała orzeźwiający smak.

2. Zamiast jeść słodycze, przyrządzaj słodkie potrawy - to pomoże aby spożywać ich mniej. Proponuję jogurt naturalny z morelami i cynamonem z płaską łyżeczką miodu, koktajl mleczny z truskawkami, kurczaka pieczonego z ananasem, sezamem i małą ilością oliwy z oliwek.

3. Zrezygnuj ze słodzenia kawy i herbaty. Jedna płaska łyżeczka cukru to 20 "pustych" kalorii!

4. Jedz regularnie i unikaj głodówki - tylko wtedy Twój organizm wejdzie na wyższe obroty i zacznie spalać więcej kalorii. Niech posiłki obfitują w warzywa.

5. Każdy sport, który lubisz uprawiać przyniesie korzyści dla Twojej sylwetki i zdrowia. Rower stacjonarny także. W ciągu godziny spędzonej na rowerze, poruszając się z prędkością 8,5 km/h, spalisz około 315 kcal, a jadąc z prędkością 10 km/h - około 380 kcal.

Pozdrawiam
Anna Kacperska