Nadwaga u 15-letniego chłopaka

Witam, mam 15 lat 165 cm wzrostu i 76.5kg jestem chłopakiem.W wieku do 10 lat aż mi kości wystawały, teraz jestem po prostu gruby.Chciałbym schudnąć tak 10 kg jak sie da to nawet więcej.Prawie codziennie wieczorkiem gram w piłke tak 2h.Poza tym ćwiczę tylko na wf w szkole.Mam zamiar z kolegą chodzić/pobiegać troche o 6-7 rano.Fast foody jem raz na rok.A słodycze tylko jak są w domu.A najczęsciej ich nie ma.Pije tylko wode nieg. lub herbate. Proszę o rady. Obw. brzucha 88cm.

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Wraz z poszczególnymi etapami okresu dojrzewania, zmianie może ulegać również tempo metabolizmu i budowa ciała, co najwyraźniej nastąpiło w Twoim przypadku - stąd nadmierne kilogramy.
Proponowałabym zachować deklarowaną aktywność fizyczną i uregulować pory spożywania posiłków (najlepiej 5 w odstępach czasowych co ok. 4h). Codzienny jadłospis powinien składać się z produktów zbożowych (najlepiej pełnoziarnistych, które zawierają wiele cennych składników mineralnych oraz duże ilości błonnika), białka zwierzęcego (ryby, chude mięso, jaja, produkty mleczne) i tłuszczu bogatego w nienasycone kwasy tłuszczowe (olej rzepakowy, słonecznikowy, sojowy, oliwa z oliwek- dodawane na surowo do dań i sałatek), a także ze świeżych warzyw i owoców.

Masz znaczą otyłość. Wymaga to interwencji specjalisty.
Doraźnie mogę Ci zaproponować:
-jedz często (4,5, a nawet 6 małych posiłków dziennie)
-nie jedz do syta, odchodź od stołu lekko głodny
-nie omijaj śniadań
-jedz dużo warzyw, najlepiej w formie surowej
-ogranicz słodzone produkty mleczne: jogurty, serki
-ogranicz słone przekąski
-nie używaj cukru
-nie jedz rozgotowanych produktów mącznych, ryżu, ziemniaków
-jedz tylko pełnoziarniste produkty zbożowe, np kasz gryczana, brązowy ryz, płatki owsiane
-pamiętaj, że owoce mają sporo cukru w swoim składzie -spożywaj je jedynie rano lub zaraz po ćwiczeniach.