Nadwaga u 6-latka a jedzenie słodyczy

witam, mam 6 letniego syna z spora nadwaga. zaczelo sie od tego ze kilka lat byl na sterydach z powodu silnej astmy oskrzelowej. jak tu go odchudzic kiedy do szkoly dzieci niosa plecaki slodyczy? nawet jak ja mu nie dam slodkiego to inni go czestuja!!! jak z nim rozmawiac by nie bral? syn uprawia plywanie i boks dla dzieci ogolnie lubi sport, jezdzi na hulajnodze, tylko te slodycze...mieszkamy w berlinie i tu slodycz zalewa dzieci! :( pozdrawiam, ania

Mgr Joanna Szmitka-Ĺuszczyk

Witam

Problem ze słodyczami jest u dzieciaczków dość poważny.
Dzieci lubią smak słodki - jak my wszyscy.
Ale niestety nie zdają sobie sprawy z konsekwencji ich jedzenia.
Niestety kuracja glikokortykosteroidami również wpłynęła niekorzystnie na wagę.
Dodatkowo, kuracje sterydowe powodują przejściowe zaburzenia glikemii.
Warto sprawdzić poziom cukru we krwi oraz krzywą insulinową.
Ale wcześniej , zanim zdecyduje się Pani na diagnostykę, proszę porozmawiać z lekarzem

Praca z sześcioletnim dzieckiem daje bardzo duże szanse powodzenia, takie dzieci dużo już rozumieją.
W domu proszę - w miarę Pani możliwości - prowadzić styl żywienia oparty na kaszach gruboziarnistych, ciemnych niełuskanych ryżach, na chudym mięsie (do dwóch razy w tyg) mięso zastępujemy rybami, płatki i otręby zamiast białego pieczywa na śniadanie, chudy nabiał, rośliny strączkowe. I bardzo, bardzo dużo warzyw. Żadnych soków owocowych, owoce tylko w formie całych owoców do gryzienia.

dodatkowo żadnych wód smakowych

Słodycz w domu żeby nie był tematem tabu. Ma być, ale w sposób kontrolowany, w domu to Pani decyduje o rodzaju i ilości słodyczy - niech to będą słodkie owoce, bakalie, owoce suszone lub własne Pani wypieki z obniżoną zawartością cukru.

Rozmowa z dzieckiem - na jego poziomie. Codzienna i sukcesywna, przyniesie efekty.

Rozmowa z trenerem, motywacja do lepszych wyników i lepszych osiągów w sporcie po zaprzestaniu podjadania słodyczy od kolegów.

Sport jest genialnym rozwiązaniem, bardzo mocno mobilizuje dzieciaki do zmiany nawyków.

Pozdrawiam ciepło
Asia Szmitka Łuszczyk
dietetyk

Trzeba go uczyć i tłumaczyć. Mam dzieci z alergiami i tłumaczę im, że inni mogą, bo im nie szkodzi a one akurat nie mogą. Czasem cierpią z tego powodu, ale jest coraz lepiej. Proszę iść do dietetyka lub pediatry, który to dziecku wytłumaczy, czasem dziecko lepiej słucha autorytetu obcego niż rodzica.