Nadwrażliwość - co mam zrobić, żeby się od tego uwolnić?

Mam na imię Rafał, mam 15 lat, jestem mężczyzną. Mój problem polega na tym, że przejmuję się wszystkim, dosłownie wszystkim. Ciągle przejmuję się wszystkim co ktoś do mnie powie. Nawet w żartach, kiedy pojawia się jakaś krytyka na mój temat natychmiast psuje mi się humor. Nie mogę normalnie funkcjonować. Nawet kiedy oglądam telewizję ciągle nachodzą mnie natarczywe myśli: "Może ktoś mnie obgaduje?", "Oni mnie nie lubią", "Pewnie myślą, że jestem głupi". Nie mogę przestać się tym przejmować, co więcej - od kilku tygodni jest to tak natarczywe, że nawet zasypiając nie mogę się uspokoić.

W poprzednich klasach bardzo się wygłupiałem, dlatego właśnie dużo osób kiedy tylko mnie widzi od razu zaczyna się śmiać albo dyskretnie mówić, żebym sobie poszedł. Ludzie uważają mnie za takiego co to się tylko wygłupia i śmieje. Tak wcale nie jest - mam po prostu poczucie humoru. Nie dopuszczają myśli, że się zmieniłem. Nie wytrzymuję już tego. Czuję się gorszy, niepotrzebny, ciągle męczą mnie te myśli. Chociaż próbuję powiedzieć sobie, że nie jestem pępkiem świata to cały czas myślę, że ludzie mnie obgadują, nie traktują poważnie. Nawet kiedy mam pewność, że tak nie jest znajdzie się coś co znów będzie mi zaprzątać głowę całymi dniami.

Proszę o pomoc, poradę. Co mam zrobić by przestać się tak tym wszystkim przejmować i przestać wymyślać sobie (czasami naprawdę niewiarygodne) głupoty? Chcę znowu móc - tak jak kilka lat temu - nie myśleć o tym tylko o sobie. Każdy żyje dla siebie, a ja nie mogę. Ciągle myślę: "Czy on nic o mnie złego nie myśli?". Powiem jeszcze, bo myślę, że to ważne: zawsze robię coś kilka razy. Poprawiam zeszyty, gaszę świtało. Jeśli nie zrobię czegoś określoną liczbę razy to nie wytrzymam i wraz pójdę dokończyć. Proszę o pomoc. Nie dam sobie już z tym rady.

Witam!

Zmieniłeś swoje zachowanie w szkole, a mimo to, rówieśnicy nadal traktują Cię jak chłopaka sprzed kilku lat. Ciężko jest zmienić swój wizerunek w oczach osób, które dobrze Cię znają. Potrzeba na to czasu i starań z Twojej strony.

Nie powinieneś tyle myśleć za innych. Ciągle stawiasz sobie pytania i sam na nie odpowiadasz. Chcesz wiedzieć, co myślą inni, to ich zapytaj. Twoje problemy częściowo mogą wynikać z obniżonej samooceny i niskim poczuciu własnej wartości. Powinieneś nad tym popracować, np. biorąc udział w jakiegoś rodzaju zajęciach grupowych, np. zacząć chodzić na kółko zainteresowań czy uprawiać sport zespołowy. Możesz także spróbować rozmawiać o tym ze znajomymi i rodzicami.

Jesteś w wieku dojrzewania i zmieniasz się z chłopca w mężczyznę. W tym czasie następuje bardzo dużo intensywnych zmian w Twoim organizmie i psychice. Dojrzewasz i stajesz się coraz bardziej odpowiedzialny i dorosły. Te zmiany także powodują zmiany w samopoczuciu. Możesz czuć się mniej pewnie i nieakceptować siebie takim, jakim jesteś obecnie. Czynniki związane z dojrzewaniem także mogą potęgować Twoje problemy. Postaraj się o nich porozmawiać z zaufaną osobą lub psychologiem.

Możesz korzystać z pomocy telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Pomóc może Ci też czytanie na temat dojrzewania, samooceny i poczucia własnej wartości oraz wykonywanie ćwiczeń i stosowanie się do rad zawartych w poradnikach. Może to pomóc Ci odbudować poczucie własnej wartości i odnaleźć swoje miejsce wśród rówieśników.

Pozdrawiam