Nadwrażliwość u 6,5-letniego dziecka

Syn ma 6,5 lat,chodzi do 1 klasy. Jest dzieckiem nadwrazliwym. W szkole bardzo ułożony i grzeczny. W domu często płacze z byle powodu,łatwo się denerwuje i obraża, równie szybko wzrusza. Do tego dochodzą tiki nerwowe. Chrzaka,steka lub robi różne miny.Byliśmy u psychologa.Pediatra mówi,żeby przeczekać. Nie wiem jak z nim rozmawiać aby nie denerwować niepotrzebnie,co robić i jak żyć z dzieckiem nadwrazliwym.Ostatnio postękuje co kilka sekund..Jest tp bardzo denerwujace i czasem zwracam mu uwage.

Pozdrawiam.

Witam!
Nadwrażliwość emocjonalna, o której Pani pisze może stanowić przejaw zaburzeń integracji, określonych jako zaburzenia modulacji sensorycznej. Warto skontaktować się z terapeutą integracji sensorycznej na swoim terenie.
Ale przede wszystkim zajęłabym się objawami, które wg. Pani nasilają się i dochodzą do nich nowe. Pochrząkiwania, postękiwania oraz współruchy (mimika) wymagają wg. mnie konsultacji ze specjalistą -psychiatrą dziecięcym.
Nie "przeczekiwałabym" objawów, bo mogą być elementem poważniejszego zespołu zaburzeń.
Pozdrawiam, życzę powodzenia, JPluta

Proszę skonsultować się z innym psychologiem, albo jeszcze raz pójść do poprzedniego i poprosić go o zalecenia. Może być tak, że dziecko przeżywa stres związany ze szkołą i odreagowuje go w domu. Dajcie mu trochę luzu, nie wymagajcie od niego zbyt wiele, rozmawiajcie z nim, akceptujcie go takiego, jakim jest. I nie nazywajcie nadwrażliwcem, bo taka etykietka może się przykleić na wiele lat. Szukajcie jego talentów i mocnych stron, nie skupiajcie się na słabościach. Kochajcie! Pozdrawiam i życzę powodzenia!