Nadżerka a ciąża

Witam

Mam pytanie, otóż mam niewielką nadżerkę, a staramy się z mężem o pierwsze dziecko. Kiedy jest ją najlepiej wyleczyć, przed czy po ciąży i co oznacza wynik cytologii II grupa?

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Nadżerka szyjki macicy może objawiać się nieprawidłową wydzieliną z dróg rodnych oraz obfitymi upławami, co sprzyja kolonizacji bakterii i częstszym infekcją. Z tego względu jeżeli jest możliwość, zawsze należy tego rodzaju zaburzenia wyleczyć przed zajściem w ciążę. Zwłaszcza, że w przypadku małej nadżerki zazwyczaj wystarczy jedno lub dwukrotne założenie leku domiejscowo. Według tej zasady wszystkie dolegliwości, które można wyleczyć, lepiej wyleczyć przed ciążą, np. zęby.

Wynik cytologii grupy II oznacza, że wśród prawidłowych komórek znajdują się komórki zapalne. Grupa ta jest bardzo często stwierdzana u pacjentek z nadżerką. Po leczeniu przeciwzapalnym można powtórzyć badanie.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o planowaniu ciąży.

Serdecznie pozdrawiam!