Nadżerka. Czy może być zagrożeniem dla dziecka i ciąży?

Witam!
Czy nadżerka przeszkadza w zajściu w ciążę lub może powodować trudności w poczęciu? Czy może być zagrożeniem dla dziecka i ciąży?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Nadżerka rzekoma (tzw. ektopia), najczęstszy typ nadżerki szyjki macicy, nie stanowi żadnego zagrożenia ani dla płodności, ani dla samej ciąży.
Jeśli natomiast mamy do czynienia z nadżerką prawdziwą, to należy wykluczyć infekcyjną przyczynę jej powstania lub wyleczyć ewentualną infekcję, zanim rozpocznie się starania o dziecko.
Pozdrawiam serdecznie!