Nadżerka szyjki macicy i krwawienie podczas pobierania cytologii

ginekolog stwierdził u mnie nadżerkę szyjki macicy , przy pobieraniu wymazu do badania cytologicznego pojawiło sie krwawienie , po badaniu nie zalecił żadnych leków a na pytanie co mam robić dalej , czy będzie robił wypalankę czy też inny zabieg usunięcia nadżerki , stwierdził że nic nie trzeba robić . czy to prawidłowe postepowanie czy też mam udać się do innego lekarza ? zaznaczam , że byłam w prywatnym gabinecie nie przez NFZ

Lek. Bianka Małczuk

Witam. Nie ma powodów do niepokoju. Podczas pobierania materiału do badania cytologicznego zdarzają się niewielkie krwawienia. Takie krwawienie jednak zwykle szybko ustępuje i nie wymaga podejmowania żadnych działań. Nie każda nadżerka wymaga przeprowadzenia zabiegu usunięcia, niekiedy wystarcza jedynie obserwacja. Możliwe jest również samoistne wyleczenie nadżerki. Istotne znaczenie ma wynik badania cytologicznego - po uzyskaniu wyniku lekarz może zalecić dalsze postępowanie.