Nadżerkowe zapalenie żołądka i dwunastnicy w gastroskopii

Witam. Mam stwierdzona przez gastroskopie nadzerkowe zapalenie zoladka i dwunastnicy. Test na bakterie ujemny. Stosuje od miesiaca diete jak dla wrzodowca jem 6 razy dziennie po troszke do tego stosuje dwa leki. Mam dwa pytania. 1. Czy da sie wyleczyc te choribe w pelni i czy bede mogla powroci do normalnej diety ?. 2. Mam problem z wyproznianiem. Robie to ok co 4 dni. Nie mam zatwardzenia poprostu nie chce mi sie ale kiedy juz zachce musze natychmiast i oddaje duzo stolca. Czy to normalne ? .

Lek. Tomasz Budlewski

Proszę koniecznie udać się do lekarza gastroenterologa. Po badaniu będzie można określić odpowiednie postępowanie.

Nadżerkowe zapalenie żołądka oczywiście można wyleczyć, przy wyeliminowaniu czynników drażniących i stosowaniu odpowiedniej diety. Czas leczenia to wtedy zwykle ok 1-2 miesiące. Przede wszystkim należy wyeliminować przyczynę nadżerek. Mogą to być nadmiar strasu, często stosowanie tabletek przeciwbólowych, picie czarnej kawy (w szczególności na pusty żołądek), nadmierne ilości alkoholu. Poza tym dobrze, że Pani je często w małych porcjach - jest to niezbędne w leczeniu nadżerek. Istotne jest jednak co Pani je. Jeżeli towarzyszą Pani zbyt rzadkie wypróżnienia, warto wzbogacić dietę o siemię lniane, płatki owsiane - w formie owsianki, warzywa i owoce zarówno w formie surowej jak i gotowanej. Warto też zamienić zwykła kawę z mlekiem, na kawę z cykorii, która dodatkowo stymuluje jelita i układ trawienny.