Nagła bezsenność podczas leczenia depresji

Nagla bezsenosc w leczonej depresij o czym moze swiadczyc

Witam,
Bezsenność jest stanem niemocy, która istnieje w depresji. Jeżeli cały dzień myślimy o rzeczach przykrych o które nie mogą się zrealizować to powodujemy wydzielanie się dużej ilości kortyzolu i adrenaliny w naszym organizmie. To one nie pozwalają nam zasnąć.
Jest Pan bardzo młodym człowiekiem. Dobrze jest każdego dnia przed snem pobiegać lub pochodzić chociaż pół godziny na świeżym powietrzu. Dobrze jest wypić szklankę wody z sokiem z połowy cytryny. Można też posłuchać wyciszającej muzyki, a na pewno zacząć uczyć się pozytywnego myślenia o sobie i swoim życiu.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku,
Alicja Maria Jankowska
http://psychoterapie-szczecin.pl

Witam serdecznie. Przyczyny mogą być różne:
- zmiana reakcji organizmu na przyjmowane leki
- zmiana w dawkach leków, bądź ich rodzajów
- jeśli korzysta Pan z psychoterapii być może zostały ostatnio poruszone jakieś sprawy, o których myśli Pan intensywnie przy zasypianiu. Proszę to zgłosić prowadzącemu psychoterapię.

Na początek polecam skorzystać z podstawowych zasad higieny snu:
— kładzenie się spać i wstawanie codziennie o tej samej porze,
— zapewnienie odpowiednich warunków do spania (wygodne łóżko i pościel, ochrona przed nadmiernym światłem i hałasem w sypialni, komfortowa temperatura),

— unikanie picia alkoholu i palenia tytoniu wieczorem,

— ograniczenie ilości płynów wypijanych w godzinach wieczornych,

— łóżko służy do spania, wszystkie inne aktywności, takie jak czytanie, oglądanie telewizji, praca na komputerze czy spożywanie posiłków, nie powinny tam mieć miejsca,

— unikanie intensywnej aktywności fizycznej w godzinach wieczornych (aktywność fizyczna pomaga w regulacji prawidłowego snu, ale należy ją kończyć 3–4 godziny przed zaplanowanym położeniem się do łóżka),

— unikanie ciężkostrawnych posiłków przed snem,
— ograniczenie spożycia kofeiny,

— unikanie rozmyślania i zamartwiania się w łóżku,
— usunięcie zegarka z sypialni (aby nie sprawdzać co chwila ile już się nie śpi)
— powstrzymanie się od prób spania „na siłę”,

— unikanie drzemek w ciągu dnia
— ograniczanie “nudy” w ciągu dnia, poszukiwanie aktywności.
— Znalezienie w ciągu dnia chwili na przemyślenia w celu wyeliminowania “nocnego rozmyślania”.

Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Panu ograniczyć bądź pozbyć się tego nagłego objawu. Pozdrawiam

Witam,
Skoro jest Pan w trakcie leczenia depresji, to najlepiej to pytanie zadać swojemu terapeucie, który zna Pana podłoże choroby lub zgłosić do psychiatrze w przypadku wspomagania leczenia farmakologią gdyż może to być reakcja na leki np. dawki, zmianę.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek